نامگذاری 15 اسفند به عنوان روز دریاچه اورمیه در ایران/ سالروز درگذشت محمد امین رسولزاده!

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا) معاون محیط‌ زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌ زیست ایران اعلام کرد که روز ۱۵اسفند به عنوان روز ملی دریاچه ارومیه در تقویم ثبت خواهد شد.

15 اسفند یا ششم ماه مارس روز درگذشت محمد امین رسولزاده بنیانگذار جمهوری آذربایجان در سال 1918 است.

به گزارش خبر آنلاین مسعود تجریشی معاون محیط‌ زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌ زیست که به ارومیه سفر کرده است، در جمع خبرنگاران رسانه‌های مختلف استان در مورد دریاچه ارومیه گفت: دولت از ابتدای کار خود احیای این دریاچه را به عنوان یکی از وظایف خود انجام داده است و در این راستا و برای ثبت این اتفاق مهم با همفکری با تاریخ شناسان استانی ۱۵ اسفندماه به عنوان روز ملی دریاچه ارومیه در تقویم کشور نام‌گذاری می‌شود و در سفر آتی معاون اول رئیس جمهور به آذربایجان‌غربی این امر به صورت رسمی اعلام خواهدشد.

وی اظهار کرد: دولت برای احیای دریاچه ارومیه از سال ۹۳تاکنون بالغ بر ۲هزار و ۹۶۵ میلیارد تومان هزینه کرده است که از این میزان یک هزار و ۱۷۰ میلیارد از محل ماده ۱۰ و ۱۲، ۲۱۵ میلیارد تومان از محل بودجه سنواتی دستگاه های اجرایی و یک هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان از اعتبارات مهار رودخانه های مرزی از صندوق توسعه ملی بوده است.

تجریشی در مورد آخرین وضعیت دریاچه ارومیه گفت: در حال حاضر وسعت دریاچه ارومیه برابر ۲هزار و ۳۳۵ کیلومتر مربع، حجم آب دریاچه ٢ میلیون و ۱۱۰ هزار متر مکعب و تراز آن ۱۲۷۰.۷۹ است.

در روز ششم مارس سال 1957 ( برابر با 15 اسفند 1335 ) محمدامین رسولزاده بنیانگذار جمهوری اول آذربایجان که نخستین جمهوری در جهان اسلام و مشرق زمین است درگذشت. وی یکی از بزرگترین سیاستمداران، اندیشمندان و روزنامه نگاران نیمه اول قرن بیستم است. ارامگاه و بنای یاد بود وی، در قبرستان عصری و در شهر انکارا پایتخت ترکیه قرار دارد. از معروفترین جملات وی این است:” پرچمی که یکبار برافراشته شود هرگز فرود نمی اید.”

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار