نامه خواهر سام رجبی به روحانی: تهدید به اعدام در صورت پیگیری به چه مجوزی است؟!

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) کتایون رجبی، خواهر سام رجبی از فعالان محیط زیستی بازداشت شده در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی درباره ادامه بازداشت این فعالان و عدم پاسخگویی مسئولان از رئیس جمهوری ایران خواست تا به این موضوع رسیدگی کند.

در بخشی از این نامه آمده است: “به چه مجوزی و براساس کدام اصل قانون خانواده‌های نگران را تهدید می‌کنند و می گویند اگر بیشتر پیگیری کنند فرزندشان را اعدام خواهند کرد؟”

در ادامه نامه خواهر سام رجبی به آقای روحانی همچنین آمده است: “آقای رئیس جمهوری، شما در چند ماهی که از این بازداشت‌ها گذشته تاکنون اظهار نظری درباره این دستگیری‌ها نکرده‌اید.چرا اجازه می‌دهید که با دوستداران این مرز و بوم اینچنین رفتار شود.”

خواهر این فعالان محیط زیستی در پایان نامه‌اش گفته که چشم امید خانواده فعالان محیط زیستی بازداشت شده به حسن روحانی است.

متن نامه خواهر رجبی به نقل از اینستاگرام وی به شرح زیر است:

جناب آقای روحانی

رئیس جمهور محترم

من کتایون رجبی خواهر سام رجبی یکی‌ از فعالان محیط زیستی بازداشت شده در ایران هستم. برادر من در ۵ بهمن سال گذشته دستگیر شد. پیگیری‌های ما در این ۱۳۰ روز تاکنون بی نتیجه بوده است، برای همین تصمیم گرفتم که در یک نامه سر گشاده به شما درباره نحوه دستگیری برادرم و برخورد مسوولان با خانواده‌ بازداشت شدگان بنویسم. شاید این نامه راه گشا شود.

شبی که ماموران همراه برادر من به منزل پدری ما رفتند و بعد از اینکه تمام خانه را تا ۵ صبح گشتند، به مادر سام نگفتند که از طرف کدام نهاد هستند و سام را با کامپیوتر و چند کتاب و دست نوشته‌های پدرمان دکتر پرویز رجبی که در سال ۱۳۹۰ فوت کرده با خودشان بردند و شاید مامورین بی‌ اطلاع از این موضوع بودند که در منزل ایران شناس و محققی هستند که زحمت زیادی برای ایران و بازماندگان این سرزمین کشیده بود. کسی‌ که بعد از مرگش به خواسته میراث فرهنگی‌ در قطعه نام آوران دفن شد. شخصی‌ که فرزندانش را ایران دوست تربیت کرده بود وعاشق این آب و خاک بود.

ماموران سام را بردند و به مادرش که زنی‌ تنها هست و از بیماری سرطان و دردهای شدید استخوانی رنج میکشد گفتند، نگران نباشد به کسی‌ چیزی نگوید و بعد از چند ساعت سام بازخواهد گشت. این چند ساعت شدند بیشتر از ۱۳۰ روز که هم زندگی خانوادگى ما و هم بقیه خانودها را تبدیل به یک کابوس کرده است. من و خواهرم ۲ هفته بعد از دستگیری، زمانی‌ که آقای دکتر امامی فوت کردند، جرات کردیم که به دوستان و اقوام خبر بدیم که چه اتفاقی‌ افتاده است. تا آن زمان مادر سام مرتب در برف سنگین و با ناتوانیش به زندان اوین می‌رفت و جوابی نمی‌گرفت که چه نهادی سام را دستگیر کرده و او کجاست.

در چند هفته گذشته، با سخنان مختلف مقامات دولتی و همچنین آزادی چند نفر در جنوب ایران در همین رابطه ما امیدوار شدیم اما با سخنان دادستان امیدمان را مجدد از دست دادیم. لازم به ذکر است که خانم مولاوردی محبت کردند و به درخواست من جلسه‌ای تشکیل دادند و قول دادند که تا حد امکان به مشکل ما رسیدگی کنند.

اما من در این نامه می‌خواهم شکوایه‌ام را هم بگویم:

١.چرا نهادی که برادرم را دستگیر کرده مشخص نیست؟

٢.چرا دادستان کشور و صدا و سیما بدون برگزار شدن دادگاه به این فعالان محیط زیستی اتهام زده و به آنها توهین می‌کنند.

٣.آیا بازجویی بدون حضور وکیل و بیش از دو ماه نقض قانون اساسی نیست؟ براساس منشور حقوق شهروندی در دولت شما چه کسی پاسخگو این تخلفات است؟

۴.چرا به خانواده قول‌های واهی داده شد، گفتند هر ۲۰ روز یک بار ملاقات دارید، اما مادران و پدران هر بار که مراجعه می کنند ناامید باز می ‌گردند، چرا امکان تماس تلفنی هفتگی برقرار نیست؟

۵.چرا بازپرس پرونده در پاسخ به سوال ما درباره بی پاسخ مانده دریافت وکالتنامه وکیل گفت بیش از این پیگیری نشود در غیر اینصورت برخورد می‌شود؟ آیا این نحوه برخورد قانونی است؟

۶.به چه مجوزی و براساس کدام اصل قانون خانواده‌های نگران را تهدید می‌کنند و می گویند اگر بیشتر پیگیری کنند فرزندشان را اعدام خواهند کرد؟

٧.وزارت اطلاعات مسول امنیت ملی کشور است و وزیر گفته این بازداشت شدگان جاسوس نیستند، اما چگونه است که کسی پاسخگو نیست؟

آقای روحانی ، اگر بازپرس و بازجویان پرونده فرزندی ندارند، قطعا مادر دارند. چگونه است که دل مادرانی که فرزندانی ایران دوست تربیت کرده‌اند را می‌شکنند؟

آقای رئیس جمهوری، شما در چند ماهی که از این بازداشت‌ها گذشته تاکنون اظهار نظری درباره این دستگیری‌ها نکرده‌اید.چرا اجازه می‌دهید که با دوستداران این مرز و بوم اینچنین رفتار شود.

ایمان دارم که این عزیزان آزارد که شوند مجدد به دامن طبیعت ایران باز می‌گردند تا همانند گذشته از آن حفاظت کنند.

من و باقی خانواده‌های بازداشت شدگان امیدمان به شما است.

با احترام

کتایون رجبی

رفتن به نوار ابزار