نامه جمعی از دانشگاهیان به کلانتر: از دریاچه اورمیه عبرت بگیرد با آب خوزستان کاری نداشته باشید

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)،جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران با نوشتن نامه‌‌ای به عیسی کلانتر رئیس سازمان محیط زیست بخاطر انتقال آب استان خوزستان به مرکز ایران هشدار داده اند.

در این نامه دانشجویان خطاب به کلانتر نوشته اند: موضوع انتقال آب خوزستان درحالی مطرح است که حضرتعالی به عنوان مسئول احیای دریاچه اورمیه خود از نزدیک شاهد فاجعه خشکی این دریاچه، پیش‌بینی ایجاد طوفان‌های نمکی، معضلات و مشکلات ناشی از آن در نبود مدیریت جامع منابع آب در حوزه آبریز دریاچه اورمیه در طی سالیان دراز بوده‌اید. حال چگونه حضرتعالی بر انتقال آب در حوزه آبریز خوزستان تاکید دارید؟

ادامه متن این نامه ارسالی به کلانتر به شرح زیر می باشد:

“قطعا مطلع هستید، انتقال آب بین حوزه‌ای و استانی امری پیچیده است که نیاز به مطالعات گسترده و جمع‌آوری دیدگاه‌های تخصصی از تمامی بخش‌ها و نهادهای سازمانی مرتبط و ذی‌حق در این امر را دارد. بدیهی است که در مورد اخیر باید دیدگاه نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان خوزستان، سازمان‌ها و نهادهای مرتبط و صاحب‌نظر به عنوان نمایندگان مردم خوزستان شنیده شود و با در نظر گرفتن حقوق مردم مناطق ذی‌حق در این رابطه تصمیم‌گیری شود.

اینکه با نوشتن‌ نامه محرمانه به رئیس‌جمهور در این امر، مردم و مسئولان بخشی از کشور را نامحرم دانسته‌اید خود نشان‌دهنده وجود رفتاری به غایت غلط در این حوزه تخصصی است.همان‌گونه هم که دریافته‌اید نامه‌هایی در این سطح از اهمیت که با زندگی و نیازهای اساسی مردم و حیات آنان گره‌خورده‌است هیچگاه مخفی باقی نمی‌ماند و با افشای آن متاسفانه مردم و مسئولان استانی را نسبت به حوزه مدیریت خود و دولت مستقر جمهوری اسلامی بدبین می‌کنید.

سازمان محیط زیست و دستگاه‌های مسئول درحالی تهیه آب شرب استان‌های همجوار را بهانه انتقال آب بین حوزه‌ای عنوان می‌کنند که اندازه و قطر لوله‌های انتقال آب و حجم سالانه این میزان جابجایی در پروژه‌های انتقال، خود حاکی از انتقال آب برای مصارف بخش‌های کشاورزی و صنعتی سایر مناطق همجوار و غیرهمجوار دوردست‌تر خوزستان است.

خوزستان که زمانی با رودهای خروشانش در کشور شناخته می‌شد اکنون با مشکلات کم‌آبی و خشکسالی روبروست. کشاورزی بعضی از شهرستان‌های استان با چالش جدی روبرو شده و به حالت تعطیل و نیمه تعطیل درآمده است که این خود نشان دهنده آن است که اگر نیاز به انتقال آب باشد روستاها و شهرهای همین استان در اولویت هستند.

اگر بناست آب برای بخش‌های صنعت و کشاورزی انتقال یابد چه زمین‌ها و صنایعی مستحق‌تر از کشاورزی و صنایع خوزستان؟! جلگه خوزستان از دیرباز مهد کشاورزی ایران بوده و سال‌هاست که این استان در تولید محصولات استراتژیک مثل گندم رتبه اول در کشور را در اختیار دارد. وجود محیط مستعد برای کشاورزی نیز موجب شد تا بزرگترین و مهم‌ترین طرح کشاورزی کشور که همان طرح 550 هزار هکتاری دشت‌های خوزستان و ایلام باشد، در این منطقه طرح‌ریزی و قدم‌های اجرایی آن برداشته شود.

آیا سازمان محیط زیست شاهد طوفان‌های گرد و غبار متعدد در خوزستان و سایر استان‌های کشور نیست؟! گرد و غباری که در چندسال اخیر بعضا تا یک سوم روزهای سال را در استان دربرگرفته و زندگی را برای مردم سخت و دشوار کرده است.لازم به ذکر است که با طرح انتقال آب از خوزستان و به‌خصوص از سرشاخه‌های کارون، موجب خشکی بیشتر دشت خوزستان و تالاب‌های درون استان و تالاب‌های مرزی شده و این به معنی افزایش کانون‌های ایجاد گرد و غبار خواهد بود.

به سازمان محیط زیست کشور به عنوان یکی از متولیان اصلی راهبرد گزینی در مقابله با خشکسالی و ایجاد طوفان‌های ریزگرد متذکر می‌شویم که با ادامه وضعیت نابسامان خوزستان به دلایلی که پیشتر ذکر شد باید شاهد نابسامانی‌ها و عدم وجود امنیت پایدار در آینده‌ای نه چندان دور باشیم.”

 

رفتن به نوارابزار