نامزد ترامپ برای دیوان عالی در کمیته قضایی سنا تایید شد 

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) برت کاوانا، نامزد دونالد ترامپ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا، با وجود اتهام‌های آزار و تعرض جنسی که علیه او مطرح شده، توانست تایید کمیته قضایی سنای آمریکا را بگیرد.

به گزارش بی بی سی، احتمال دارد که اف‌بی‌آی درباره اتهام‌های مطرح‌شده تحقیقاتی انجام دهد. همچنین احتمال دارد که رای‌گیری برای تایید نهایی کاوانا در مجلس سنا به تاخیر بیفتد.

رای‌گیری روز جمعه در مورد کاوانا یک روز پس از جلسه‌ای طولانی و جنجالی در کمیته قضایی انجام شد که طی آن کریستین بلازی فورد و برت کاوانا درباره اتهام تجاوز شهادت دادند.

فورد کاوانا را متهم کرد که در دوران نوجوانی‌اش هنگام مستی قصد تعرض به او را داشته است.

کاوانا به شدت این اتهام را رد کرد و خود را قربانی کشمکش‌های سیاسی دانست.

در جلسه امروز ۱۱ نفر از اعضای کمیته قضایی به برت کاوانا رای مثبت و ۱۰ نفر رای منفی دادند. همه رای‌های موافق جمهوری‌خواه و همه رای‌های مخالف دموکرات بودند.

پس از تایید در کمیته مربوطه، باید از همه سناتورها برای تایید یا رد آقای کاوانا رای‌گیری شود.

اکثریت سنا در اختیار جمهوری‌خواهان است.

جان کورنین، از جمهوری‌خواهان ارشد سنا، به رویترز گفته است که آنها درباره تاخیر احتمالی در رای‌گیری برای تایید کاوانا رایزنی خواهند کرد.

این درخواست از طرف جف فلیک، یکی از سناتورهای جمهوری‌خواه عضو کمیته قضایی مطرح شد که رای‌گیری درباره قاضی دیوان عالی یک هفته به تاخیر بیفتد تا تحقیقات احتمالی لازم درباره اتهام‌های آزار و تجاوز از طرف او انجام شود.

فلیک گفته است که اگر تحقیقات درباره کاوانا انجام نشود، او در سنا به این نامزد عضویت دیوان عالی رای نخواهد داد.

رای این سناتور جمهوری‌خواه از آن نظر اهمیت دارد که جمهوری‌خواهان ۵۱ کرسی سنا را در اختیار دارند و ۴۹ کرسی در اختیار دموکرات‌ها است.

دیوان عالی آمریکا مرجع نهایی رسیدگی به دعاوی حقوقی است.

این دیوان ۹ قاضی دارد که با پیشنهاد رئیس جمهور و تایید سنا انتخاب می‌شوند و می‌توانند مادام‌العمر قاضی دیوان بمانند.

هرچند بنا است قضات دیوان عالی جانبداری سیاسی نداشته باشند، اما آرای هر یک از آنها از تمایل به یکی از دو جناح عمده سیاسی در آمریکا حکایت دارد.

در حال حاضر چهار قاضی را نزدیک به دموکرات‌ها تصور می‌کنند و چهار قاضی را نزدیک به جمهوری‌خواه‌ها. اگر برت کاوانا به تایید نهایی برسد، جایگزین قاضی کندی می‌شود که موضعی میانه داشت.

خود کاوانا را جمهوری‌خواهی سرسخت می‌دانند.

نامزدی او و ادای توضیحاتش در سنا با جنجال و اعتراضات فراوان همراه بوده است.

رفتن به نوار ابزار