مواجهه برخی از بازداشت شدگان با اتهام “فساد فی الارض “و” محاربه”

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)،کمپین حقوق بشر ایران گزارش داده که قوه قضائیه این کشور در استان‌هایی چون همدان و خوزستان به تعداد زیادی از بازداشت شدگان اعتراض‌های اخیر، تهاماتی مانند محاربه و افساد فی‌الأرض تفهیم کرده است.

این اتهام‌ها بدین معنی است که خطر مجازات اعدام، این افراد را تهدید می‌کند.کمپین حقوق بشر ایران به نقل از یک منبع مطلع، تعداد زیادی از معترضان استان همدان در قرنطینه زندان مرکزی زاهدان نگهداری می‌شوند که اغلب آنان به افساد فی الأرض و محاربه متهم شده‌اند.
بنا بر این گزارش، تعداد متهمان هنوز به درستی مشخص نیست اما این افراد در اعتراض‌های شهرهای اسدآباد و تویسرکان از توابع استان همدان بازداشت شده‌اند.آمارهای متفاوتی هم درباره کشته شدگان در اعتراض‌های اسدآباد و تویسرکان منتشر شده است که به گفته منابع مختلف، 3 تا 6 تن در این شهر کشته شده‌اند.
مقامات قضایی استان همدان هنوز درباره بازداشت شدگان و اتهامات آنان اطلاع‌رسانی نکرده‌اند و هویت آنان نیز به درستی روشن نیست.
یک منبع مطلع از شهر ایذه هم به کمپین حقوق بشر ایران گفته است در اعتراضات این شهر حدود چ400 تن بازداشت شده‌اند که تعدادی از آنان پس از بازجویی و با قرارهای سنگین آزاد شده‌اند اما تعدادی نیز با اتهاماتی چون محاربه در بازداشت با خطر صدور حکم اعدام مواجه‌اند.
این منبع با بیان این‌که ماموران امنیتی شهر ایذه با تهدید خانواده‌های بازداشت شدگان، فضای سنگین امنیتی ایجاد کرده‌اند به نحوی که خانواده‌ها از اطلاع‌رسانی واهمه دارند، گفته است: «از حدود چهارصد بازداشتی شهز ایذه حدود 350 نفر آزاد شدند ولی بقیه هنوز در زندان‌اند و بعضی ها هم به اتهام محاربه بازجویی و بازپرسی شده‌اند. خانواده‌ها و بازداشت شدگانی که آزاد شدند آنقدر تهدید شدند که هیچ حرفی نمی زنند و اکثرشان می‌گویند پرونده سنگین برایمان درست کردند و اگر دست از پا خطا کنیم می‌توانند حکم حبس سنگین یا اعدام برایمان ببرند».
در جریان اعتراضات خیابانی سال 2009 هم تعدادی از معترضان به صرف انتشار تصاویری از آنان در حال پرتاب کردن سنگ، با اتهاماتی مشابه به اعدام محکوم شدند، اگرچه احکام اغلب این متهمان پس از سرکوب شدن اعتراضات به حکم زندان تغییر کرد. به نظر می‌رسد نظام ایران با تفهیم اتهاماتی مشابه به معترضان، قصد دارد به ارعاب معترضان اقدام کنند.
ماه گذشته بسیاری از شهرهای ایران شاهد اعتراضاتی مردمی علیه وضعیت معیشتی، فقر و بی‌کاری بود. شعارهای اقتصادی کم کم به شعارهایی علیه نظام حاکم و شخص علی خامنه‌ای رهبر این نظام تبدیل شد.
از ابتدای آغاز این اعتراض‌ها حدود 3700 تن بازداشت شدند.
اخبار مرگ در بازداشتگاه‌ها که دو مورد آن به تایید مقامات قضایی رسیده است، نگرانی‌های زیادی را درباره وضعیت و سرنوشت معترضان بازداشت شده ایجاد کرده است.
در این اعتراض‌ها دست کم 25 تن نیز در خیابان‌ها کشته شدند./العربیه