منافع ملی ایران در گرو پیوستن به کمربندی ” تاناپ” و اوراسیای تورکی است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، در روز های اخیر یکی از ابر پروژه های انرژی جهان با نام “تاناپ” افتتاح شد.

این خط لوله گاز منطقه شاه دنیز 2 جمهوری آذربایجان را به ترکیه منتقل کرده و در ادامه خط لوله تاناپ گاز جمهوری آذربایجان را به اروپا منتقل خواهد کرد.
در این رابطه یادداشتی از فتح الله ذوقی خبرنگار آزاد به شرح زیر انتشار می یابد:

یکی از بزرگترین پروژه‌های انرژی در اوراسیا “تاناپ” افتتاح شد. این پروژه موفقیتی بزرگ برای کشوری کوچک چون جمهوری آذربایجان است که توانست با همکاری ترکیه و شرکای غربی خود، چنین اقدام جسورانه‌ای در همسایگی روسیه و ایران در زمینه انرژی داشته باشد و با پرهیز از سیاست‌زدگی و تحریک همسایگان، با تکیه بر اصول اقتصادی چنین طرحی را با موفقیت و در بازه‌ی زمانی کوتاهی اجرا کند. تاناپ در سه سال و با 4 میلیارد کمتر از بودجه پیش‌بینی شده، با 8 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری اجرا شد.

کارشناسی در این زمینه در یکی از رسانه‌های روسی می‌گفت، در حالی که روسیه سه جنگ (گرجستان، اکراین و سوریه) را برای وابسته نگهداشتن اروپا به انرژی روسیه انجام داد، اما افتتاح تاناپ می‌تواند در آینده این انحصار را به چالش بکشد. هر چند که ظرفیت فعلی این خط لوله در برابر نیاز اتحادیه اروپا به گاز تقریبا ناچیز است (چیزی حدود 5.2 درصد نیاز اروپا) اما تأثیرات خود را بر بازار انرژی خواهد گذاشت و در آینده اهمیت و تأثیر اقتصادی بزرگی خواهد داشت. به ویژه اینکه با تاناپ ترکیه از وابستگی کامل به روسیه و ایران در زمینه گاز خارج شد.

در گروه اوراسیا، که موضوع کار و بحثش اینگونه مباحث است و افرادی فعال در زمینه اقتصاد و سیاست اوراسیا در آن عضوند، تا این لحظه هیچ مطلبی درباره این اتفاق مهم درج نشده است. این سکوت معنادار را می‌توان فهمید.

به قول دکتر امید شکری، در روزهایی که شرکتهای بزرگ انرژی بازار ایران را ترک می‌کنند چنین پروژه‌ای در بغل گوشمان افتتاح می‌شود و این برای عده‌ای خوش‌آیند نیست. و از سویی این اتفاق در روزهایی رخ داده است که جمعی از فعالان حرکت ملی در حال بررسی حواشی و چون و چرایی شرکت رضا پهلوی (فرزند محمدرضا پهلوی، شاه سابق ایران)، در مراسم صدمین سال استقلال جمهوری دموکراتیک آذربایجان (در واشنگتن) هستند و آن را بهانه‌ای برای گلایه و حمله به علی‌یئوها کرده‌اند اما نسبت به چنین پروژه‌ی بزرگی تقریبا هیچ عکس‌العملی نشان نداده‌اند. (دولت علی‌یئوها جای انتقاد فراوان دارد لیکن در این نوشته به آن نمی‌پردازم.)

برای فاناتهای اسلامگرای خاورمیانه عربی و برای انقلابیون شرق شیعی و هویت‌طلبان آرمانگرای ایرانی (پان ناسیونالیست‌های ایرانی-فارسی)، چیزی که اهمیت ندارد گامهای عملی و اقتصادی در راه اقتدار ملی است. شاید عده‌ای که خود را هم‌دل با طیف اپوزیسیونی جمهوری آذربایجان می‌دانند، این توقع را زیادی تلقی کنند اما تاناپ، تنها موفقیت دولت امروزی آذربایجان نیست؛ موفقیتی بزرگ برای ملت تورک است که با پروژه‌های مهم اقتصادی پی‌درپی، خود را از انزوا خارج کرده است.

تاناپ، اسم رمز اوراسیای تورکی است (تا زمانی که دخالت‌های روسیه و ایادی آن، اهداف اقتصادی و سیاسی این پروژه را منحرف نکند). در دوره‌ای که طرح چینی جاده نو ابریشم با عنوان «یک کمربند، یک راه» می‌خواهد دنیای تورک را در زمینه ترانزیت و انرژی دور بزند و اوراسیا را به خود وابسته کند، افتتاح طرح‌های اوراسیایی توسط کشورهای تورک اما، جریان دیگری است که طرح چینی و روسی را به مبارزه می‎طلبد.

دنیای تورک با شراکت تجاری و پشتوانه کشورهای یورو ـ آتلانتیک، تنها آلترناتیو طرح اوراسیای روسی و چینی است که آسیای میانه (و احتمالا در آینده تقریبا دنیای تورک) را نیز از وابستگی به چین و روسیه خارج می‌کند. منافع ملی ایران نیز در گرو پیوستن به اوراسیای تورکی است و امید می‌رود با غلبه عملگرایی در آینده، چنین اتفاقی بیافتد.