معاون دادستان کل ایران: رفع فیلتر اینستاگرام خلاف قانون است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) عبدالصمد خرم آبادی، معاون دادستان کل ایران گفته است که رفع فیلتر اینستاگرام خلاف قانون بوده و در اینباره به وزارت ارتباطات ایران هشدارداده است.

خرم آبادی در شبکه پیام رسان ایرانیسروشنوشته است که مسئولین امر باید در این باره پاسخگو باشند. دو پیام رسان پرطرفدار اینستاگرام و تلگرام در روزهای گذشته به دلیل انتشار بدون سانسور اخبار تظاهرات ایران فیلتر شدند. اینستاگرام در روزهای اخیر رفع فیلتر شده است اما تلگرام همچنان فیلتر است. حسن روحانی، رییس جمهور ایران دیروز با انتقاد از انتشار یکطرفه اخبار در صدا و سیمای ایران گفته بود که برای رفع فیلتر تلگرام تلاش خواهد کرد.

صمد خرم آبادی در باره رفع فیلتر اینستاگرام کفته است که ”اطلاعات میلیونها شهروند ایرانی در سرورهای اینستاگرام در آمریکا ذخیره، نگهداری و تحلیل شده و مورد سوء استفاده سرویسهای جاسوسی قرار میگیرد’’ و از کاربران خواسته است که به استفاده از پیام رسانهای داخلی ایران روی بیاورند.  پیشتر یکی از مقامات فضای دیجیتال ایران گفته بود که با وجود فیلتر این دو پیام رسان اگرچه عده ای از کاربران استفاده از پیام رسانهای ایرانی را قبول کرده اند اما هیچ کس از این شبکه ها برای کارآفرینی و اشتغال استفاده نکرده است.

براساس برخی اخبار نیمه رسمی بیش از ۶۰۰ هزار نفر در پیام رسان تلگرام شاغل  بوده اند که اکثر آنها به کارهای خرید و فروش می پرداخته اند. حال عده ای در تلاش اند تا در زمانی که بیکاری یکی از اصلی ترین بحرانهای ایران است، این شبکه رفع فیلتر شده و این افراد شغل هایشان را بازیابند.