«مشروب خواری در ایران از غرب بیشتر شده است»

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ۹۷ نفر طی چند وقت اخیر با خوردن مشروبات الکلی تقلبی جان خود را از دست داده‌اند. کیهان در ستون گفت و شنود خود درمورد این موضوع نوشت:«به جهنم که می‌میرند.چشمشان کور. عرق کوفت نکنند تا سقط نشوند. اصلا این جرثومه‌های پلید برای چه باید زنده باشند؟»

ابراهیم فیاض، انسان شناس و استاد دانشگاه تهران، حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی فاضل میبدی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و نعمت احمدی، حقوقدان، در اینباره به گفت‌وگو با خبرنگار انصاف نیوز پرداختند. فیاض با انتقاد از برخورد پرخاشگرانه‌ی کیهان گفت برخورد کیهان مارکسیستی است. فاضل میبدی نیز با تاکید بر نیاز به کار علمی در مورد شراب‌خواری گفت اینکه در برابر حوادث تلخ بگوییم به جهنم، برخورد خوارج نهروان است. نعمت احمدی نیز به بررسی ابعاد حقوقی شرب خمر پرداخت.

ابراهیم فیاض: برخورد کیهان مارکسیستی است

ابراهیم فیاض با انتقاد از برخورد کیهان به خبرنگار انصاف نیوز گفت: «برخورد کیهان غیرفقهی است. نوع برخورد کیهان نوع برخورد مارکسیستی است. در واقع نوع سیاست رسانه‌ای و تیپ برخورد آنها مارکسیستی است. فقط دنبال این است که چیزی پیدا کند و آن را بکوبد. در مورد من هم که سیاسی نیستم از این برخوردها کرده است. این مانند برخورد مارکسیست‌ها است. کره شمالی هم اینگونه است که فقط به آمریکا فحش می‌دهد. این‌ها ایدوئولوژیک است و به هیچ وجه فقهی نیست، چرا که چارچوب فقه اسلامی مشخص است و جان و مال و ناموس مردم در فقه اسلامی به شدت مهم است. شماتت نه اخلاقی است نه فقهی؛ پیامبر می‌گویند هرکس، کس دیگری را شماتت کند نمیرد مگر اینکه به آن دچار شود.»

او اضافه می‌کند: «در دوره‌ی آیت الله مدرس که در مجلس مطرح می‌شود که مشروب وارد کنیم یا تولید کنیم. مرحوم آیت الله مدرس به عنوان یک فقیه بلند می‌شود و می‌گوید حالا که قرار است در این کشور این زهرماری را بخوریم چه بهتر که در کشور خودمان تولید کنیم. وقتی شهر قزوین تاکستان زیادی دارد چرا از خارج وارد کنیم.

گفت و گوی انصاف نیوز با ابراهیم فیاض، فاضل میبدی و نعمت احمدی