مسئولان ایرانی برای مقابله با هجوم ملخ‌ها برخی مناطق مرزی را سمپاشی کردند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) احمدرضا صالحی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان داراب در استان فارس ایران اظهار داشت: مناطق مرزی استان های فارس و هرمزگان برای مقابله با ملخ های صحرایی سمپاشی شدند تا از ورود ملخ به استان فارس جلوگیری شود.

به گزارش خبرگزاری “ایرنا”، صالحی افزود: عملیات سمپاشی هوایی برای مبارزه با ملخ صحرایی در اراضی به وسعت 400 هکتار شهرستان داراب امروز شنبه آغاز شد و با توجه به حجم و وسعت منطقه پراکنش این ملخ ها به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه کانون هجوم ملخ های صحرایی از مرزهای دریایی جنوب ایران است، اظهار داشت: از فردا منطقه طاشکویه در استان هرمزگان برای مبارزه با آفت ملخ و جلوگیری از ورود آن به استان فارس، سمپاشی می شود.

200 هزار هکتار زمین در معرض خطر هجوم ملخ‌ها

امسال با هجوم ملخ های صحرایی به 6 استان ایران، 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی 6 استان این کشور در معرض خطر هجوم ملخ قرار دارند.

محمدرضا درگاهی، رئیس سازمان حفظ نباتات ایران روز 17 آوریل جاری عربستان سعودی را یکی از عوامل ورود آفت به ایران دانست و گفت: به نظر می‌ رسد عربستان وظایف ذاتی خود را در قبال مبارزه با این آفت را انجام نداده و در همین رابطه برای بررسی این موضوع اعتراض خود را به فائو ارائه کرده است.

همچنین حمید دولتی، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان نیز با اشاره به هشدار فائو گفت: بارندگی هایی که در هفته های اخیر در کشور داشته ایم به عنوان یک جاذب برای ورود و حمله حجم عظیمی از گله های ملخ شده است که به صورت پروازی از شبه جزیره عربستان به ایران می آیند و ما به زودی مورد حمله دسته‌های بزرگ ملخ قرار خواهیم گرفت.

وی اضافه کرد: ورود دسته های ملخ تهدید کننده امنیت غذایی کشور است اما تا به امروز بر اساس تلاشی که صورت گرفته، در عرصه های منابع طبیعی توانسته ایم جلوی آنها را بگیرم و تا به امروز هیچ خسارتی به زمینهای زراعی مردم وارد نشده است.

گفتنی است استان های خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان این روزها مورد هجوم ملخ ها قرار گرفته اند که در 40 سال گذشته در ایران بی سابقه بوده است.
لازم به ذکر است که ملخ‌های زرد رنگ صحرایی (دریایی)، گروهی از ملخ‌های پرنده هستند که بزرگی آنها به 15سانتی‌متر می رسد و در زمره مضرترین حشرات به شمار می آیند.


Comments: 0

رفتن به نوار ابزار