“مردان جوان در ایذه برای چند ساعت شهر را به کنترل خود درآوردند”

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)،روزنامه انگلیسی نیویورک تایمز آمریکا در گزارشی به تظاهرات هفته های جاری در ایران پرداخته است.

نیویورک تایمز در تیتر خود نوشته است:”مردان جوان در ایذه برای چند ساعت شهر را به کنترل خود درآوردند.”

این روزنامه در گزارش خود ادامه داده است:”دهم دی ماه ایذه، شهری در نزدیکی داراب، شاهد یکی از خشونت‌بارترین تظاهراتی بود که بواسطه رکود اقتصادی در سراسر ایران در گرفت. مردان جوان در ایذه برای چند ساعت شهر را به کنترل خود درآوردند. چند جوان کشته و بسیاری مجروح شدند.

شهر ایذه در استان خوزستان واقع شده است.

ود تاریخ 10 دی ماه و در جریان تظاهرات ضد حکومتی در ایران،ایل بختیاری برای ساعاتی کنترل کامل شهر را به دست گرفته بودند که متعاقبا مسئولان با اعزام نیروهای کمکی و تکاوران ارتش و سپاه  از اهواز و با اعمال خشونت شهر را به کنترل در آوردند.

این گزارش می افزاید آنها با دستان خالی با نیروی انتظامی درگیر شده بودند. اولین هدف خشم تظاهرکنندگان ساختمان بانکها بود. خشکسالی منجر به گرفتن وام توسط تعداد زیادی از مردم در منطقه شده بود. آنها که نتوانستند وام‌های خود را پرداخت کنند قروضشان افزایش یافت و بانکها آنچه در دستان آنها باقیمانده بود، مانند زمین، خانه یا تراکتور را ضبط کردند.

نیویورک تایمز در خاتمه گزارش روز دوشنبه خود تصریح کرده است هر ساله ایرانیان بیشتری به جرگه فقرا می‌پیوندند. منابع رسمی در سال 2015 نوشتند که 40% ایرانیان زیر خط فقر زندگی می‌کنند. ایرانیان فقیر ثروت نخبگان را می‌بینند. ساختمانهایی که قیمت هر متر مربع آنها برابر 3سال حقوق یک کارگر است در شهرها ساخته می‌شوند.

رفتن به نوارابزار