مراکش: ایران در صدد دخالت در امور داخلی کشورهای آفریقایی است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، “ناصر بوریطه” وزیر خارجه مراکش اعلام کرده است: ایران در جستجوی یافتن جای پا در آفریقای شمالی است.
وی در مصاحبه ای با فاکس نیوز این سخن را گفته است.
ادامه اظهارات وزیر خارجه مراکش به شرح زیر است:
– سازمان اطلاعات کشورش کشف کرده است که حزب الله، گروه وابسته به ایران، به گروه شورشی “جبهه پولیساریو” سلاح رسانده است.
–  مراکش سال گذشته پس از بازداشت یک عضو شبکه مالی حزب الله متوجه یک تغییر شد و  فرد دستگیر شده “در کانون سیستم مالی حزب الله در پولشویی در آفریقا” بوده است و متعاقبا حزب الله مراکش را تهدید کرد که او را آزاد کند اما آن ها او را تحویل ایالات متحده دادند و از آن روز متوجه یک تغییر شدند.
– در ماه آوریل ماجرا به سطحی جدید رسید که ارائه تجهیزات نظامی بود و شامل موشک های زمین به هوای «SAM-9»، «SAM-11» و «استِرِلا» می شد.
– شواهد تازه منتشر شده از دیدارهای رهبران ارشد حزب الله با رهبران نظامی ارشد پولیساریو از جمله مسئول روابط خارجی برای آموزش نظامی و لجستیک حزب الله حکایت دارد.
–  تصور می شود امیر موسوی، وابسته فرهنگی سفارت ایران، فردی است که این عملیات را اداره کرده است و او از خود سفیر قدرتمندتر است و ارتباطات او با مشاوران استراتژیک رهبر جمهوری اسلامی ایران است.
– روشن است که مداخله ایران در امور داخلی کشورهای عرب و مسلمان در خاورمیانه و کشورهای منطقه خلیج  متوقف نخواهد شد و  بخشی از تلاش ایران برای بی ثبات کردن منطقه به دلیل روابط خوب مراکش با آمریکا و اروپا است.
پیشتر دولت مراکش روز (11 اردیبهشت ماه سال جاری) ایران را متهم به حمایت از «جبهه پولیساریو» کرد و گفت روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع خواهد کرد.
گفتنیست شبه نظامیان پولیساریو از دهه 1970 برای استقلال از مراکش می جنگد.
پس از خروج اسپانیا از صحرای غربی، مراکش مدعی مالکیت بر آن منطقه شد ادعایی که جنبش استقلال‌طلب صحرای غربی یا جبهه پولیساریو با آن مخالف است.
صحرای غربی در مراکش به دو بخش تقسیم شده است: جنوب که تحت کنترل مراکش است و شمال که در کنترل پولیساریو است.
مرز بین دو بخش نیز منطقه حائل سازمان ملل متحد است.
رفتن به نوار ابزار