مراسم افتتاحیه پایتخت فرهنگی جهان ترک 2019 در شهر اوش

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) مراسم افتتاحیه پایتخت فرهنگی جهان ترک 2019 در شهر اوش قرقیزستان با حضور سورنبای جینبکف، رئیس جمهور، دیگر مقامات سیاسی این کشور، سفرای کشورهای خارجی، نمایندگان سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)، سازمان بین‌المللی فرهنگ ترکی (تورک‌سوی)، سازمان اسلامی، آموزشی، علمی و فرهنگی (آیسسکو) و دیگر مهمانان از جهان ترک آغاز شد.

در چارچوب این مراسم برنامه‌های متنوعی فرهنگی و هنری برگزار شده و تا پایان سال ادامه خواهد یافت.

سورنبای جینبکف، رئیس جمهور قرقیزستان در این مراسم اظهار داشت: از اینکه شهر اوش به عنوان پایتخت فرهنگی جهان ترک معرفی شده است بسیار خرسندیم.

وی در ادامه تصریح کرد: انتخاب شهر اوش قرقیزستان که کشوری چند ملیتی است به عنوان پایتخت فرهنگی جهان ترک از سوی سازمان بین‌المللی فرهنگ ترکی مایه خرسندی بوده و این تصمیم به لحاظ فرهنگی و سیاسی از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. امروز پرچم جهان ترک با افتخار در آسمان شهر اوش قرقیزستان بر افراشته شده است.

جینبکف افزود: میزبان مهمانانی از 20 کشور جهان هستیم و هنرمندان بسیار ارزشمندی در شهر اوش حضور دارند. از سازمان ‘تورک‌سوی’ برای اینکه شهر اوش قرقیزستان را به عنوان پایتخت فرهنگی جهان ترک معرفی کرده است قدردانی می کنم. 

وی ضمن اشاره به اهمیت پیشینیه تاریخی شهر اوش افزود: محافظت از فرهنگ، ارزش‌های معنوی، اندیشه‌های مسالمت آمیز، صلح و اتحاد و تنوع فرهنگی وظیفه اصلی بشریت است که و شهر باستانی اوش نیز در این خصوص به وظیفه مقدس خود عمل می‌کند.

در پایان این مراسم شخصیت‌های تاریخی و حکمرانان و روند توسعه شهر در سال های مبارزه معرفی شده و برنامه نمایش لباس‌های محلی و موسیقی فولکلوریک برگزار شد.

آناتولی

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار