مخالفت شدید بلوچها با تجزیه بلوچستان/ خیانت تهران علیه اقوام

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز ( محا) طرح مجدد تفکیک استان سیستان و بلوچستان با هشدار و مخالفت علمای اهل سنت و گروهی از فعالان سیاسی در این استان همراه شده است.

مولانا عبدالحمید، امام‌ جمعه اهل‌ سنت زاهدان در واکنش به انتشار برخی گزارش‌ها مبنی بر احیای دوباره این طرح گفته که «منافع کل استان این را تقاضا می‌کند که استان تقسیم نشود.‌»

عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه ۲۴ اسفند زاهدان به صراحت گفته که تقسیم استان سیستان و بلوچستان «به ضرر دولت و ملت» تمام خواهد شد.

وی افزوده «تقسیم استان هم برای مردم هزینه دارد و هم برای دولت هزینه دارد. دولت به‌جای ساخت استانداری‌ها و ادارات جدید، این بودجه را برای اشتغال هزینه کند.‌»

این روحانی بلند‌پایه اهل سنت خطاب به مقام‌های دولتی گفته «بگذارید که این استان یک استان بزرگی در کشور باشد و تقسیم استان مشکلاتی دارد.استان‌هایی که تقسیم‌شده‌اند و بررسی‌هایی که صورت گرفته نشان می‌دهد تغییرات چندانی صورت نگرفته و مردم آنجا پشیمان‌اند.»

مولانا فضل الرحمان کوهی هم در خطبه‌های نماز جمعه ۲۴ اسفند «پشامگ» هم به این سخنان واکنش نشان داده و گفته «اگر حرف از تغییر نام و تقسیم بلوچستان باشد، نه بلوچ و نه تقسیم کنندگان راحت» نخواهند خوابید.کوهی افزوده «تقسیم را تجربه کرده‌ایم. کرمان از بلوچستان جدا شد، که نه کرمان و نه بلوچستان آباد شدند.

حزب مردم بلوچستان از دیگر مخالفان اجرای چنین طرحی است که در واکنش به سخنان استاندار بیانیه‌ای صادر و اعلام کرده «بلوچ در سرزمین خود می‌ماند و برای همیشه خواهد ماند.»

گروهی دیگر از مخالفان می‌گویند تقسیم استان سیستان و بلوچستان «خیانت» است و هدف از اجرای این طرح «بدست آوردن منابع و‌ منافع این استان است.» آنها می‌گویند که «در پشت پرده تقسیم بلوچستان یک امپراطوری مالی وسیع وجود دارد که عده‌ای سودای رسیدن به آن را دارند.» آنها همچنین نامه ای از عباسعلی سلیمانی٬ امام جمعه سابق زاهدان خطاب به حسن روحانی منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد وی نیز با تفکیک استان سیستان و بلوچستان مخالف است.