مخالفت آمریکا و آلمان با همه پرسی استقلال کردستان عراق


وزیر امور خارجه آلمان نسبت به خبر برگزاری همه‌پرسی استقلال در کردستان عراق ابراز نگرانی کرد. گابریل نسبت به تکروی در ارتباط با موضوع استقلال کردستان هشدار داد. آمریکا نیز از تصمیم برگزاری این همه‌پرسی انتقاد کرده است.

به گزارش دویچه وله، زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان از تصمیم برگزاری رفراندوم استقلال کردستان عراق انتقاد کرد. مسئولان اقلیم خودمختار کردستان عراق اعلام کرده‌اند که روز ۲۵ سپتامبر سال جاری همه پرسی استقلال کردستان عراق برگزار خواهد شد.

وزیر امور خارجه آلمان درباره برگزاری همه پرسی استقلال کردستان و عواقب آن برای منطقه هشدار داده است. گابریل درباره اعلام تاریخ برگزاری این همه پرسی گفته است: «خدشه‌دار کردن تمامیت ارضی عراق، و یا تلاش برای ترسیم مرزهای جدید در این کشور، گام صحیحی نیست و می‌تواند منجر به تشدید وخامت اوضاع و بی ثباتی نه تنها در بغداد که حتی در اربیل شود.»

همچنین وزارت امور خارجه آمریکا نیز نسبت به اعلام خبر برگزاری رفراندوم استقلال کردستان عراق ابراز نگرانی کرده است. بنا بر اظهارات مقامات این وزارتخانه، برگزاری این رفراندوم می‌تواند تاثیری نامطلوب بر مبارزه علیه “دولت اسلامی” بر جای نهد.

در اطلاعیه وزارت امور خارجه آمریکا اعلام شده که مبارزه با داعش از اولویت برخوردار است و هر آنچه بر این مبارزه سایه افکند، از نظر دولت آمریکا پذیرفتنی نیست.

در اطلاعیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده است که دولت آمریکا “از یک عراق دموکراتیک، با ثبات، فدرال و واحد” دفاع می‌کند. نگرانی مقامات آمریکا از اعلام تاریخ برگزاری این رفراندوم نیز در اطلاعیه بازتاب یافته است.

در اطلاعیه دولت آمریکا آمده است که آمریکا از همه مسئولان منطقه‌ای می‌خواهد تا با دولت مرکزی درباره همه مسائل مهم و از جمله موضوع مناسبات بین اربیل و بغداد، بر پایه قانون اساسی عراق گفت‌وگو و مذاکره کنند.