محکومیت شدیدالحن رژیم اسد از سوی اتحادیه اروپا و کانادا به دنبال بکارگیری اسلحه شیمیایی

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) براساس بیانیه بخش أمور خارجی اتحادیه اروپا اعلام شده که شواهد موجود نشان می دهد که حمله شیمیایی به بخش دوما در غوطه شرقی که تحت محاصره رژیم اسد قرار دارد توسط خود این رژیم صورت گرفته است.

این بیانیه با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا حمله شیمیایی را به شدت محکوم میکند از جامعه بین المللی خواسته تا به سرعت اقدام به حرکت و واکنش کند.

در این بیانیه تاکید شده که مجازات عاملین این حمله امری ضروری است و دولتهای روسیه و ایران می باید از نفوذ خود برای ممانعت از حملات جدید شیمیایی استفاده کنند.

اتحادیه اروپا در این بیانیه با اشاره به عزم خود در زمینه ادامه مبارزه با سلاح های شیمیایی، اولویت نخست را حفاظت از جان افراد غیرنظامی اعلام کرده است.

همچنین کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا در بیانیه‌ای حمله شیمیایی رژیم اسد با گاز سمی به مناطق مسکونی در شهرستان دوما از توابع منطقه تحت محاصره غوطه شرقی در سوریه که منجر به کشته شدن 78 نفر شد، را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: “استفاده از سلاح شیمیایی توسط رژیم اسد بخشی از راهبرد عامدانه برای ترساندن ساکنان محلی و اجبار آن ها برای تسلیم شدن است. کانادا رژیم اسد و حامیان آن روسیه و ایران را به دلیل نقض فاحش حقوق بشر و هدف قرار دادن عمدی غیر نظامیان محکوم می کند.”

در بیانیه مذکور همچنین تصریح شده است که حملات شیمیایی علیه غیرنظامیان “جنایت جنگی” بوده و عاملان آن باید مجازات شوند.

گفتنی است در حمله شیمیایی روز شنبه رژیم اسد به مناطق مسکونی در شهرستان دوما در غوطه شرقی که آخرین نقطه تحت کنترل مخالفان این رژیم در این منطقه به شمار می رود، 78 غیرنظامی کشته شدند.

در حمله شیمیایی روز شنبه رژیم اسد به مناطق مسکونی در شهرستان دوما در غوطه شرقی که آخرین نقطه تحت کنترل مخالفان این رژیم در این منطقه به شمار می رود، 78 غیرنظامی کشته شدند.

شبکه حقوق بشرسوریه در گزارشی که در روز 4 آوریل منتشر کرده بود رژیم بشار اسد را متهم کرده که از آغاز جنگ داخلی در سوریه 214 بار اقدام به حمله شیمیایی کرده است

 

.

رفتن به نوارابزار