“مجوز حضور در مراسم تدفین محمد مرسی تنها به خانواده وی صادر شد”

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) عبدالمنعم عبدالمقصود، وکیل مدافع محمد مرسی، نخستین رئیس جمهور منتخب مصر به خبرنگار آناتولی گفت: پیکر محمد مرسی، تحت تدابیر شدید امنیتی در مقبره شهرک نصر واقع در شرق قاهره پایتخت این کشور به خاک سپرده شد و به غیر از خانواده وی به هیچ شهروند دیگر اجازه حضور در این مراسم داده نشد.

به گفته وکیل مدافع مرسی، همسر وی و سه فرزندش از جمله اسامه مرسی که در حبس به سر می برد در این مراسم حضور پیدا کردند.

مراسم خاکسپاری مرسی با حضور نیروهای امنیتی و در ساعت 05.00 دقیقه صبح امروز (به وقت محلی) انجام شد.

گفتنی است محمد مرسی، نخستین رئیس جمهور مصر که در انتخاباتی دموکراتیک پیروز شده بود، روز گذشته در جلسه دادگاه درگذشت.

به گزارش تلویزیون دولتی مصر، وی در جلسه دادگاه از هوش رفته و جان باخته است. مرسی در این دادگاه به اتهام “جاسوسی” محاکمه می‌شد.

مرسی در نخستین انتخابات دموکراتیک تاریخ مصر در 17 ژوئن 2012 رئیس جمهور این کشور شد اما در سوم ژوئیه 2013 ژنرال عبدالفتاح السیسی علیه او کودتا کرد.

محمد مرسی از زمان کودتا تاکنون در زندان به‌سرمی‌برد. وی نخستین رئیس‌جمهور مصر پس از انقلاب 25 ژانویه 2011 و پنجمین رئیس‌جمهور تاریخ این کشور بود.

محمد مرسی، در انتخابات ریاست جمهوری مصر پس از انقلاب 25 ژانویه 2011 با کسب 51.73 درصد آراء پیروز شد، اما در سوم ژوئیه 2013 ژنرال عبدالفتاح السیسی علیه او کودتا کرد. وی از آن تاریخ تاکنون در زندان به سر می‌برد. اگر چه دادگاه مربوط به پرونده «یورش به زندان‌ها» مرسی را به اعدام محکوم کرد اما دادگاه عالی یک سال و نیم پس از صدور رای، حکم اعدام را لغو و خواستار محاکمه دوباره وی شد.محمد مرسی روز گذشته نیز در جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده «جاسوسی برای حماس و فرار از زندان وادی نطرون» شرکت کرد. مرسی پس از ایراد دفاعیات خود در دادگاه از هوش رفت و در سالن دادگاه جان خود را از دست داد. ( خبرگزاری آناتولی )

رفتن به نوار ابزار