مجمع روحانیون: آشوبگران ایجاد ناامنی می کنند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) مجمع روحانیون مبارز بعد از جلسه شب گذشته خود به ریاست محمد خاتمی، در بیانیه‌ای گفته است که مردم حق دارند مطالبات خود را از طریق قانونی اظهار و “حتی فریاد” کنند اما هم‌زمان عناصر “فرصت‌طلب و عوامل آشوبگر” را به ایجاد آشوب و ناامنی متهم کرده است.

این مجمع در بیانیه‌اش بعد از جلسه دوشنبه شب (۱۱ دی) به مشکلات معیشتی، سیاسی و اجتماعی مردم اشاره کرده و از مسئولان خواسته است که صدای ملت را بشنوند و زمینه حل مشکلات را فراهم کنند. این تشکل‌ اصلاح‌طلب درباره آشوب و ناامنی و تخریب اموال عمومی از سوی “عناصر فرصت طلب و عوامل آشوبگر” هشدار داده و گفته است این رفتارها باعث زیان مضاعف خواهد شد. مجمع روحانیون در این بیانیه که پیام اصلی آن مشابه موضع‌گیری‌های اکثر نهادها و مقام‌های حکومتی ایران است، از مردم خواسته “با روش‌های اصلاح طلبانه” به دنبال حل مشکلات باشند.

محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران که ریاست شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز را به عهده دارد از زمان آغاز اعتراض‌ها در ایران از پنج‌شنبه هفته گذشته هنوز اظهار نظر مستقیمی در این باره نکرده است. موضع‌گیری یا سکوت گروه‌ها و چهره‌های اصلاح‌طلب در روزهای اخیر باعث انتقادهایی از عملکرد اصلاح‌طلبان در قبال اعتراض‌ها شده است.

مجمع روحانیون در بندی از بیانیه خود درباره این اعتراض‌ها گفته است: “بلافاصله پس از بروز اولین تجمعات و اعتراضات مردمی دشمنان قسم خورده و کینه‌توز ملت ایران و در رأس آنها آمریکا و عوامل زبون آنان همچون تروریست‌های منافق و برخی مزدوران منطقه ای آنان به حمایت و تشویق آشوبگران و اقدامات خشونت بار آنان پرداختند و عمق فریبکاری خود در ادعای دموکراسی و دلسوزی برای مردم ایران را به نمایش گذاشتند.”

براساس گزارشهای رسمی در ایران دستکم۲۱ نفربر اثر این اعتراضات در ایران کشته شدهاند. همچنین گزارشها حاکی از آن است که درحدود ۱۰۰۰ نفر نیز بازداشت شدهاند. از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض ها در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر ایران سر دادند.