مادورو: روابط‌ دیپلماتیک با آمریکای امپریالیست را قطع کردیم

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد که کشورش روابط دیپلماتیک با آمریکا را به طور کامل قطع کرده است.

مادورو خبر قطع روابط دیپلماتیک ونزوئلا با آمریکا را در سخنرانی برای هواداران خود که مقابل کاخ ریاست جمهوری تجمع کرده بودند، اعلام کرد.

رئیس جمهور ونزوئلا در سخنرانی خود گفت:

«اعلام می کنم که دولت‌مان روابط دیپلماتیک و سیاسی با آمریکای امپریالیست را قطع کرده است. به تمامی دیپلمات‌های آمریکایی 72 ساعت برای ترک کشور فرصت می‌دهم.

به آمریکا اعتماد نکنید، آنها دوستی ندارند، نسبت به هیچ کس صادق نیستند، تنها دارای منافع هستند. آنها چنگال های خود را برای نفت و ثروت ونزوئلا تیز کرده اند.

دولت امپریالیست آمریکا تلاش کرد با انجام کودتا یک دولت دست نشانده در ونزوئلا روی کار آورد. تلاش کرد از راه های غیرقانونی برای ونزوئلا رئیس جمهور تعیین کند.

به کودتا و خشونت نه می‌گوییم. مشکلات ونزوئلا تنها مربوط به مردم ونزوئلا است. هیچ کشوری نباید در امور داخلی کشورمان دخالت کند.»

گفتنی است، خوآن گوآیدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا به دنبال تظاهرات ضد دولتی در کاراکاس، پایتخت این کشور خود را «رئیس جمهور موقت» این کشور اعلام کرده است.

وی در سخنانی در جمع طرفدارانش اظهار داشت: ”برای پذیرفتن مسئولیت پایان دادن به غصب دولت، ایجاد دولت موقت و برگزاری انتخابات آزاد سوگند یاد می‌کنم”.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز پس از سخنان گوآیدو با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ”امروز خوآن گوآیدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت می‌شناسم.”

دو روز پیش یک گروه نظامی وابسته به گارد ملی در کاراکس علیه دولت شورش کرده و با انتشار یک ویدئو مردم را به قیام فراخواندند. در عملیاتی که پس از این اتفاق در منطقه کوتیزای این شهر صورت گرفت، 27 نظامی شورشی تسلیم شدند.

– مادورو خواستار حضور هواداران خود در خیابان‌ها شد

نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا با اظهار اینکه خطر کودتا این کشور را تهدید می‌کند، از طرفداران خود خواست به حضور در خیابان ها ادامه دهند.

مادورو با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر، اظهار داشت: از مردم شجاع و جنگجوی ونزوئلا می‌خواهم تا در کنار ادامه فعالیت و تحصیل برای دفاع از ثبات میهن به حضور خود در خیابان‌ها ادامه دهند. نه کودتاگری و نه مداخله خارجی، ونزوئلا به دنبال صلح است.

– عدم حمایت ارتش ونزوئلا از خوان گوآیدو

ولادیمیر پادرینو، وزیر امنیت ملی ونزوئلا اعلام کرد که ارتش این کشور از خوان گوآیدو حمایت نخواهد کرد.

پادرینو از شبکه اجتماعی توئیتر اعلام کرد که ارتش ونزوئلا، ریاست جمهوری خوان گوآیدو که خود را “رئیس جمهور موقت” خوانده، نخواهد پذیرفت.

وی نوشت: نیروهای مسلح ونزوئلا از قانون اساسی حمایت می کنند و حامی حاکمیت ملی هستند.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار