لندن: ایران عامل احتمالی حمله به نفتکش‌هاست/ مسکو: دروغ است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) به نقل از شبکه «اسکای‌نیوز» انگلیس، جرمی هانت وزیر امور خارجه این کشور مجددا اظهار داشت: ایران به احتمال زیاد در حملات اخیر به دو نفتکش در دریایی عمان دست داشته است.

وی افزود: ما پس از این حوادث تمام طرف ها را به خویشتنداری فرامی خوانیم.

هانت روز جمعه گذشته نیز اعلام کرد: به این نتیجه رسیده ایم که ایران عامل قطعی این حملات است.

وزارت امورخارجه ایران در همین رابطه سفیر انگلیس در تهران را احضار کرد. او گفته به درخواست خود در وزارت امورخارجه ایران حاضر شده است.

گفتنی است هیروشیگه سکو، وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن چند روز پیش اعلام کرد: دو نفتکش حامل محموله های مرتبط ما در نزدیکی تنگه هرمز هدف حمله قرار گرفته‌اند.

در همین رابطه دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روسیه درباره اظهارات اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر حمله ایران به دو نفتکش در دریای عمان گفت: “چنین حوادثی می تواند به اساس‌های اقتصاد جهانی آسیب رساند. به همین دلیل اتهامات تاییدنشده ممکن است مورد توجه قرار نگیرد”.

پسکوف این سخنان را در یک برنامه‌ تلویزیونی بیان داشت و در ادامه با تاکید بر لزوم انتشار اطلاعات قابل اعتماد درباره این حادثه، گفت: “در این شرایط اشاره به برخی اطلاعات محرمانه بیهوده است.
در جریان حمله اخیر ابتدا یک فروند کشتی تانکر به نام FRONT ALTAIR با پرچم جزایر مارشال از مبدا الرویس قطر به سمت تایوان در حال حرکت بود، دچار حریق شد.

یک ساعت بعد، نفتکش دیگر با پرچم پاناما در فاصله 30 مایلی بندر جاسک در مسیر بین المللی تردد کشتی‌ها آتش گرفت. این نفتکش از بندر الجبیل عربستان سعودی با محموله متانول در حال حرکت به سمت سنگاپور بود.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) نیز ویدئویی از یک قایق گشتی متعلق به سپاه پاسداران ایران منتشر کرده و ادعا کرده است که این قایق در دریای عمان در حال جمع آوری مین‌های منفجر نشده در نزدیکی یکی از نفت‌کش های مورد هدف قرار گرفته بود.

ماه گذشته نیز عربستان سعودی اعلام کرد که 2 نفتکش این کشور در آب های دریای عمان هدف «اقدام خرابکارانه» قرار گرفته است. امارات متحده عربی در مورد انفجار 4 کشتی باری خود نیز ادعای مشابهی را عنوان کرد.

امارات متحده عربی، عربستان سعودی و نروژ نتیجه تحقیقات مشترک خود در خصوص انفجار‌های بندر فجیره در تاریخ 12 مه را طی گزارشی در یک نشست غیرعلنی به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کردند.

رفتن به نوار ابزار