قوه قضاییه: «در اغتشاشات ۲۵ کشته و ۴۰۰ بازداشتی داشته ایم»

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران در نشست خبری امروز خود گفت در جریان اعتراض‌ها و ناآرامی‌های اخیر در شهرهای مختلف ایران “در مجموع ۲۵ نفر از مردم و نیرو‌های خودی در خیابان‌ها کشته شدند”.

به گفته آقای اژه‌ای “سلاح‌های مورد استفاده و موثر در کشته شدن این افراد از سلاح‌های افراد نظامی نبوده است.” حکومت ایران مدعی است تمام افراد کشته شده در بازداشتگاه به نوعی خودکشی کرده اند. چیزی که فعالان حقوق بشر به شدت آن را رد کرده و علت موگ کشته شدگان را شکنجه و فضای نامناسب زندان معرفی کرده اند.

اژه ای همچنین افزوده است که در حال حاضر مجموع بازداشتی‌ها بیش از ۴۰۰ نفر است که حدود ۵۵ نفر از آنها در تهران در بازداشت هستند. در جریان اعتراض‌های اخیر هزاران نفر بازداشت شدند. با این وجود تعدادی از نمایندگان مجلس ایران رقم بازداشتی ها را بیش از ۳۷۰۰ نفر عنوان کرده اند.

همچنین ”میزان”، خبرگزاری رسمی قوه قضاییه ایران در صفحه توییترش به نقل از اژه ای نوشته است: «یک نفردر کلانتری خودکشی کرده بود، این فردمعتاد، دارای سابقه بوده و قدری مواد مخدرازاوکشف شد. فرددیگری در اغتشاشات اخیر در زندان اوین خودکشی کرده. براساس فیلمهایی که موجود است درداخل دستشویی رفته وخودکشی کرده. این فردنیزمعتاد بوده وسابقه داشته. حدود21سال سن داشته و دانشجو نبوده».