«قندیل همواره تهدیدی برای بازیگران منطقه بوده است»

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) دکتر مراد اصلان، پژوهشگر موسسه تحقیقات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی (SETA) طی سخنانی در پنل «جبهه عراق در مبارزه ضد تروریستی ترکیه» در آنکارا گفت: قندیل همواره تهدیدی برای بازیگران منطقه ای خواهد بود.

آسلان در ادامه سخنرانی خود همچنین اظهار داشت:

“عملیات نیروهای مسلح ترکیه در قندیل و شمال عراق را باید از منظر بازیگران منطقه ای و همچنین استراتژی مبارزه با تروریسم ترکیه در منطقه ارزیابی کنیم.

درباره ضرورت عملیات ترکیه در عراق باید گفت که عناصر پ.ک.ک نیز به عنوان بازیگران تروریستی در منطقه حضور دارند. این گروه بیشتر در جاهایی که خلاء قدرت وجود دارد برای خود منطقه کنترل ایجاد کرده است.

تلاش‌های پ.ک.ک در حال حاضر معطوف به فراهم کردن شرایط اولیه برای یک دولت (جمعیت، سرزمین، حکومت و حاکمیت) است. این گروه تروریستی می خواهد برای مشروعیت دست و پا کند.

گروه پ.ک.ک در راستای این هدف و درصورت ضرورت، جهت شناسایی و استفاده از منافع بازیگران بین المللی نیز فعال بوده است. این عوامل، ماهیت تروریستی بودن پ.ک.ک را تغییر نمی‌دهد.

این گروه سال‌ها استراتژی ایجاد پایگاه‌هایی در نقاط مرزی ترکیه، نفوذ به داخل و انجام اقدامات تروریستی در کشور را دنبال کرده است. قندیل بستر فعالیتهای تروریستی در ترکیه بوده است.

قندیل منطقه اصلی برای پرورش تروریست‌ها و همچنین برای برنامه ریزی اقدامات تروریستی بوده است. در قندیل نیز از دینامیسم منطقه ای نیز استفاده شده است. قدنیل فاکتوری برای چانه زنی پ.ک.ک با ایران بوده است.

یکی دیگر از بازیگران منطقه ای عراق است. در سال‌های اخیر ارتش عراق هیچ مداخله نظامی و اقدامی در قندیل انجام نداده است. حتی مواضع مقامات ایالات متحده آمریکا در قبال قندیل نیز جانبدارانه بوده است.

قندیل همواره تهدیدی برای بازیگران منطقه ای خواهد بود. از منظر ایران، همکاری پ.ک.ک با آمریکا و ادامه آن در قندیل نگران کننده است. از دیدگاه عراق نیز حضور پ.ک.ک در منطقه تهدیدی علیه حاکمیت شیعی این کشور است.

ترکیه حضور پ.ک.ک در منطقه و قندیل را نمی‌پذیرد. طراحی اصلی، آموزش و پشتیبانی و اجرای اقدامات تروریستی در داخل ترکیه از قندیل صورت می‌گیرد. ترکیه نمی‌خواهد یک گروه تروریستی در آنسوی مرزهایش مستقر باشد”.

گفتنی است این نشست با حضور کارشناسان و دانشجویان در سالن کنفرانس موسسه تحقیقات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی (SETA) در آنکارا پایتخت ترکیه برگزار شد.

سلنا صمدلی/ خبرگزاری آناتولی

رفتن به نوار ابزار