قطر و عربستان نیز از اقدام مراکش در قطع روابط با تهران حمایت کردند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) به دنبال امارات، قطر و عربستان که پیشتر سیاست های متضادی علیه تهران داشتند، نیز حمایت خود از مراکش در مورد قطع روابط با تهران را اعلام کردند.

یک مقام وزارت‌خارجه عربستان سعودی اعلام کرد عربستان سعودی در کنار مراکش علیه هرآنچه امنیت، ثبات و وحدت‌ این کشور را تهدید کند قرار دارد. وی افزود:‌عربستان سعودی دخالت رژیم ایران در امور داخلی مراکش از طریق شبه‌نظامیان حزب‌الله را به منظور ایجاد ناامنی در  این کشور، به‌شدت محکوم می‌کند.

این منبع  گفت عربستان سعودی ایستادگی خود در کنار مراکش به منظور تضمین امنیت و ثبات این کشور از جمله قطع رابطه‌اش با رژیم ایران را مورد تأکید قرار می‌دهد.

از طرف دیگر قطر که در ماههای اخیر تحت تحریم های کشورهای عربی خلیج به رهبری عربستان قرار دارد و تا حدودی به ایران نزدیک شده بود نیز از مراکش حمایت کرد. وزارت امور خارجه قطر اعلام کرد: از مراکش در مقابل اقداماتی که وحدت، انسجام و امنيت این کشور را هدف قرار داده است و هنچنین از تمامیت ارضی و وحدت آن حمایت کامل می کنیم.

رباط دیروز به دلیل روابط حزب‌الله لبنان با جبهه پولیساریو در صحرای غربی که تهدیدکننده امنیت و ثبات در مراکش است، رابطه خود با تهران را قطع کرد.

ناصر بوریطه، وزیر امور خارجه مراکش طی نشست خبری در رباط، پایتخت این کشور گفت:

“به دلیل روابط حزب‌الله لبنان و جبهه پولیساریو صحرای غربی این کشور سفارت خود در تهران را خواهیم بست. از سفیر ایران در رباط نیز خواسته ایم مراکش را ترک کند”.

تنش میان مراکش و جبهه پولیساریو پس از الحاق صحرای غربی از سوی این کشور در سال 1975 آغاز شد و هنوز ادامه دارد. مراکش، صحرای غربی را جزئی از خاک خود می داند. جبهه پولیساریو صحرای غربی را کشوری مستقل دانسته است.

جبهه پولیساریو تا زمان انعقاد توافقنامه آتش بسی در 1991 که به میانجی‌ گری سازمان ملل متحد صورت گرفت به مبارزه مسلحانه علیه نیروهای امنیتی مراکش ادامه می داد. مذاکرات در مورد وضعیت صحرای غربی از زمان توافق آتش بس تا کنون ناکام بوده است.

رفتن به نوار ابزار