قطر از اوپک خارج می شود

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)سعد بن شريده الکعبی، وزیر انرژی قطر در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد کشورش از 1 ژانویه 2019 به عضویت خود در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، بعد از نیم قرن همکاری، خاتمه خواهد داد.

الکعبی با اشاره به محاصره کشورش از سوی عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر تاکید کرد که تصمیم خروج از اوپک به دلایل سیاسی اتخاذ نشده است.

وی افزود: تصمیم برای خروج از اوپک پس از بازبینی راه‌های پررنگ شدن نقش بین‌المللی قطر و طرح‌ریزی استراتژی بلندمدت این کشور گرفته شد.

لازم به ذکر است قطر از سال 1960 یعنی یک سال پس از تشکیل اوپک به عضویت این سازمان در آمده است. تولید نفت این کشور حدود 650 هزار بشکه در روز بوده و دارای ﮐﻤﺘﺮﯾﻦ ﻣﯿﺰان ﺗﻮﻟﯿﺪ ﻧﻔﺖ در ﺳﺎزﻣﺎن اوﭘﮏ است. با این حال این کشور بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی مایع جهان است.

گفتنی است اوپک در سپتامبر 1960 تشکیل شد و عربستان سعودی از همان آغاز مهم‌ترین عضو این سازمان بود. عربستان از ماه ژوئن 2017 به بهانه حمایت قطر از «تروریسم» با این کشور قطع رابطه و آن را تحریم کرد و در ادامه چند کشورعربی دیگر نیز به تحریم‌ قطر پیوستند.