قربانیان قانون عقیم‌سازی در ژاپن غرامت می‌گیرند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) ده‌‌ها هزار نفر از کسانی که سال‌ها پیش در ژاپن به اجبار عقیم شده بودند، اکنون می‌توانند غرامت دریافت کنند.

بر اساس قانون بهسازی نژادی که از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۹۶ در ژاپن اجرا می‌شد، بعضی افراد مجبور به عقیم کردن خود می‌شدند تا از آوردن فرزندانی که در آن زمان باعنوان “مادون” شناخته می‌شدند، جلوگیری شود.

بسیاری از قربانیان این قانون، معلولیت جسمی، بیماری ذهنی یا مشکلات رفتاری داشتند.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، به خاطر “رنج عظیمی” که قربانیان این قانون متحمل شده‌اند، رسما عذرخواهی کرده است.

بر اساس قانون تازه‌ای که روز چهارشنبه ۲۴ آوریل تصویب شد، قربانیان قانون قبلی که هنوز زنده‌اند هر کدام معادل ۲۸ هزار و ۶۰۰ دلار غرامت دریافت می‌کنند. بسیاری از آنها در کودکی یا نوجوانی عقیم شده بودند.

این افراد پنج سال وقت دارند تا برای دریافت غرامت درخواست بدهند. این درخواست باید از سوی هیئتی از کارشناسان تایید شود.

قانون عقیم‌سازی چه بود؟

قانون حفاظت از بهسازی نژادی در سال ۱۹۴۸ و زمانی که ژاپن در حال بازسازی بعد از جنگ جهانی دوم بود، تصویب شد.

هدف از تصویب قانون این بود که کسانی که معلولیت‌های جسمی یا عقب‌ماندگی و بیماری‌های ذهنی مزمن داشتند نتوانند بچه‌دار شوند. مبتلایان به بیماری‌های دیگری مانند جذام هم مشمول این قانون می‌شدند.

برآورد می‌شود که طی ۴۸ سال اجرای این قانون حدود ۲۵ هزار نفر عقیم شده‌اند. هر چند سوابق اندکی از آن زمان باقی مانده اما گفته می‌شود که دست کم ۱۶ هزار و پانصد نفر از این افراد برای عمل جراحی رضایت نداده‌اند.

عمل عقیم‌سازی در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی در ژاپن به بالاترین حد رسید و تا سال ۱۹۹۳ که آخرین عمل انجام شد، ادامه پیدا کرد.

این قانون در سال ۱۹۹۶ لغو شد.

بی بی سی فارسی


Comments: 0

رفتن به نوارابزار