قرار دادن زندانیان سیاسی در معرض سرما به مدت ساعت ها در زاهدان

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) فعالان حقوق بشر خبر داده اند که مسئولان زندان زاهدان در جنوب شرق ایران، پس از بازدید سرزده سازمان بازرسی زندانهای ایران از این زندان، در حرکتی انتقام جویانه، زندانیان بند ۳ را در معرض سرما قرار داده و فشارها بر آنها را افزایش داده اند.

بند ۳ این زندان اغلب شامل زندانیان با اتهامات سیاسی است. براساس گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دیروز چهارشنبه ۲۲ آذر/ ۱۳ دسامبر، سازمان بازرسی زندانهای ایران، از زندان زاهدان بازرسی سرزده ای داشته است که مسئولان این زندان این حرکت را به دلیل اعتراضات زندانیان این بند دانسته و فشار بر آنها را افزایش داده اند. بنابر این گزارش ها، پس از رفتن بازرسان، مسئولان این زندان به بهانه بازرسی اتاق ها علاوه بر شکستن اشیای زندانیان، آنها را از سحرگاه تا ساعت ۱۰ صبح در هوای بسیار سرد صبح، در هواخوری این زندان نگه داشته اند.

همچنین مسئولین زندان برای زندانیان محدودیت ”حداکثر ۳ پتو” را وضع کرده و تمام پتوهای شخصی این زندانیان را گرفته اند. این زندانیان گفته اند که در حالت عادی هوای این زندان بسیار سرد است و سیستم گرمایشی مناسبی نیز وجود ندارد. علاوه بر این ملاقات ها و تماسهای تلفنی برای این زندانیان ممنوع شده است. هرانا به نقل از یک منبع مطلع گفته است که ”خواجه”، مدیر داخلی زندان در پاسخ به اعتراضات گفته است که ”این عاقبت کار شماست”.

زندانیان این بند مجبور به خرید چراغ نفتی برای تامین گرما هستند که در اغلب موارد هزینه خرید آن و نیز تامین هزینه نفت آن، از توان زندانیان خارج است. زندان زاهدان، شهری که مرکز استان سیستان و بلوچستان است، از جمله بدترین زندان های ایران می باشد که اغلب زندانیان سیاسی مخالف حکومت ایران، برای تنبیه و فشار بیشتر به آن منتقل می شوند.

 

رفتن به نوارابزار