قاسمی: امید نداشته باشید اینس‌تکس معجزه کند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز ( محا)٬بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی منتظر سازوکار مالی اروپا (اینس‌تکس) نمانده و بحث تجارت با پول ملی کشورها را نیز دنبال می‌کند، تاکید کرد که «امید نداشته باشید که این کانال مالی معجزه کند».

سه کشور اروپایی روز ۱۱ بهمن از ثبت رسمی سازوکار ویژه مالی برای تجارت با ایران خبر دادند ولی آغاز فعالیت آن را منوط به انجام «کارهای بیشتر» کردند.

«اینس‌تکس» (INSTEX)، کوتاه‌شده عبارتی انگلیسی به معنی «ابزار حمایت از مبادلات تجاری»، نام نهادِ تازه‌ای است که آلمان، فرانسه و بریتانیا برای کاهش اثر تحریم‌های آمریکا علیه ایران راه‌اندازی کرده‌اند.​

در هیئت ناظر آن اعضایی از فرانسه و آلمان حضور دارند و ریاست آن را نیز پر فیشر، مدیر سابق کومرتس‌بانک آلمان، برعهده دارد.

مقامات جمهوری اسلامی از تاخیر در اجرای سازوکار و مالی اروپا انتقاد کرده‌اند اما در عین حال این سازوکار مخالفانی در میان مقامات جمهوری اسلامی دارد.

در همین حال حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، روز ۲۶ اسفند گفته بود که اینس‌تکس همه انتظارات ایران را برآورده نمی‌کند.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار