فیلتر تلگرام دائمی است، اینستاگرام رفع فیلتر می شود

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) اخبار ضد و نقیض از رفع فیلتر اینستاگرام برای اینترنت ثابت خبر داده اند. براساس برخی اخبار نیز تلگرام به طور کامل فیلتر خواهد شد.

در این زمینه، ایلنا گزارش داده است که یک منبع آگاه در گفت‌و‌گو با این خبرگزاری، با اشاره به فیلترینگ ایجاد شده برای اینستاگرام و تلگرام و در پاسخ به این پرسش که فیلترینگ تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟، گفته است: فیلترینگ شبکه اجتماعی اینستاگرام به دلیل وجود نداشتن نمونه مشابه داخلی، موقتی است و انتظار می‌رود تا محدودیت‌های ایجاد شده برای اینستاگرام تا چند هفته آینده از بین برود و اینستاگرام در وضعیت نرمال قرار بگیرد. البته فیلترینگ هوشمند برای این شبکه اجتماعی به صورت جدی دنبال و درنظر گرفته می‌شود.

او همچنین درباره تلگرام گفته است: مسئولان مجموعه تلگرام با مقامات ایرانی همکاری نکرده‌اند و مشکل در  عبور از خطر قرمز ایران توسط یک پیام‌رسان بیگانه با تعداد زیاد کاربر ایرانی است. انتظار بر این است که پیام‌رسان تلگرام با وجود نمونه‌های داخلی مناسب و امن حتی نمونه‌های خارجی، به صورت دائمی فیلتر و از دسترس خارج شود. توصیه می‌کنیم مردم از شبکه‌های اجتماعی داخلی مانند سروش استفاده کنند. از طرف دیگر روز گذشته، چهارشنبه ۱۳ دی/ ۳ ژانویه، علیرضا رحیمی (عضو هیات رییسه فراکسیون امید مجلس ایران) از رفع انسداد تلگرام و اینستاگرام در روز جمعه این هفته خبر داده بود.

تلگرام بیش از چهل میلیون، یعنی نصف جمعیت ایران، در این کشور کاربر دارد و مردم برای تعقیب اخبار اغلب از این شبکه اجتماعی مجازی استفاده می کنند. این شبکه مجازی در روزهای اخیر برای ممانعت از انتشار اخبار اعتراضات ضد حکومتی در ایران فیلتر شد. کانال خبری ”آمدنیوز” که اصلی ترین شکل دهنده و منتشرکننده اعتراضات است، اصلی ترین مشکل حکومت ایران با مدیران این شبکه اجتماعی است.

س از مسدود شدن کانال تلگرامی آمدنیوز در روزهای اخیر، مدیران این کانال با ایجاد کانالی با نام ”صدای مردم” مخاطبانی حتی بیشتر از کانال قبلی جمع کردند. آمد نیوز به دلیل اشاعه رفتار خشونت آمیز و آموزش ساخت بمب دستی مسدود شده بود. مسئولین ایران از مدیر تلگرام خواسته بودند که صدای مردم را نیز مسدود کنتد که پس از مخالفت مدیران این شبکه آن را کامل فیلتر کردند. پاول دوروف، مدیر تلگرام نیز روز یکشنبه ۱۰ دی در تویتتر خود اعلام کرد که مقام‌های ایران به خاطر رد درخواست مسدود کردن کانال مورد نظرشان، در حال فیلتر کردن تلگرام هستند.

رفتن به نوار ابزار