یکی از بزرگترین ناوهای جنگی ایران دچار سانحه شد/ چند تن کشته و مجروح شده اند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)، بنا به اعلام رسانه های ایران، کشتی جنگی دماوند یکی از بزرگترین کشتی های جنگی این کشور به موج شکن در بندر انزلی برخورد کرده و علت این سانحه طوفانی بودن دریا اعلام شده است.

به گزارش وب سایت محلی “گیل نگاه”، “ناوشکن دماوند در هنگام گشت زنی معمولا 18 سرنشین دارد که گفته می‌شود 6 تن از این افراد در لحظات اولیه سانحه به داخل دریا پرت شدند. منابع خبری غیررسمی از نجات 4 تن از افراد خبر می‌دهد اما از سرنوشت 2 نفر خبری در دست نیست”.

بررسی‌ها حکایت از حضور 12 سرنشین دیگر در ناوچه دماوند دارد که در انتظار امدادرسانی هستند. علت دقیق برخورد این کشتی جنگی 100 متری که بیش از 1300 تُن وزن دارد به موج شکن تا این لحظه مشخص نیست.

یکی از افراد حاضر در محل به گیل نگاه گفت که ارتفاع موج در بعضی لحظات در زمان وقوع حادثه و اکنون به حدود 4 متر می‌رسد. در این رابطه آمارهای مختلفی هم درباره مجروحان و کشته شدگان حادثه منتشر شده است که هنوز از سوی منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش ایران در بندر انزلی تایید نشده است.

گفتنی است ناوچه دماوند که 27 اسفند 1391 طی مراسمی با حضور محمود احمدی‌نژاد رئیس دولت وقت ایران در بندر انزلی تحت عنوان «جماران2» به آب انداخته شد و تیرماه 1393 وارد مرحله تست و آزمایش شد و پس از پشت سر گذاشتن تست‌های SAT، HAT و دریانوردی‌های آزمایشی سرانجام در روز 18 اسفند 1393 به ناوگان شمال و منطقه چهارم نیروی دریایی ارتش ایران پیوست. پس از آن بود که از دماوند به عنوان بزرگ‌ترین کشتی جنگی ایران در این منطقه دریایی عنوان شد.

سردار احمد وحیدی، وزیر دفاع وقت ایران هم درباره این ناوچه گفته بود که از نظر طراحی و ساخت کاملاً بومی بوده و با همکاری حدود 400 دانشگاه، مرکز تحقیقاتی و تولید کنندگان و صنایع ایرانی ساخته شده است و از جدید‌ترین تجهیزات ناوبری و سیستم‌های پیچیده دفاعی برخوردار است.

این سانحه در حالی روی داده که از چند روز قبل یکی از بزرگترین نفتکشهای ایران پس از برخورد با یک کشتی باری در سواحل چین دچار آتش سوزی شدیدی شده و همچنان در حال سوختن است. در این سانحه 30 ملوان ایرانی ناپدید شده و خسارتی در حدود 100 میلیون دلار به بار آمده است.

رفتن به نوارابزار