فرود هواپیمای حامل اردوغان در بزرگترین فرودگاه جهان

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، هواپیمای “TC-ANK” حامل رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برای نخستین بار در فرودگاه جدید استانبول؛ بزرگترین فرودگاه از ابتدا ساخته شده جهان فرود آمد.

اردوغان پس از شرکت در مراسم ویژه در قهرمان مرعش و غازی عنتب به سوی استانبول حرکت کرده و هواپیمای حامل وی در این فرودگاه ساعت 20.30 به زمین نشست.

هواپیمای “TC-ANK” که در این فرودگاه نشست 3 هزار و 750 متر طول و 60 متر عرض دارد و در پیست آماده شده فرودگاه سوم استانبول فرود آمد.

هنگام نشست هواپیما اردوغان در کابین خلبان نشسته بود.

احمد ارصلان وزیر حمل ونقل، مخابره و دریانوری، خلبانان، مهمانداران و کارکنان فرودگاه از رئیس جمهور ترکیه استقبال کردند.

اردوغان سپس از گروه تشریفات سان دید.

وی طی سخنانی از کابین خلبان گفت:«از بابت ساخت چنین فرودگاه باشکوهی بسیار خرسند هستیم. به تمام کسانی که در ساخت این فرودگاه نقش داشتند تبریک می گویم. این فرودگاه با پیست، چراغها و ساختمان ترمینالش، صاحب اثر باشکوهی شدیم. از خداوند متعال می خواهم تا این فرودگاه را برای ملت، کشور و تمام انسانها پرخیر و برکت سازد. امروز برای ما روز بسیار بسیار معناداری است. ان شا الله این فرودگاه باشکوه را 29 اکتبر افتتاح خواهیم کرد. این فرودگاه پس از پایان ساخت در 29 اکتبر ظرفیت جا به جایی سالانه 90 میلیون مسافر را داشته و ان شا الله یکی از 3 فرودگاه بزرگ دنیا خواهد بود.»

 گفته می شود نود درصد پروژه ساخت به پایان رسیده استروند این پروژه که تحت نظارت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور و بنعلی یلدریم نخست وزیر ترکیه اجرا شده از 90 درصد گذشته و اولین فاز آن 29 اکتبر عملیاتی خواهد شد.

فاز نخست این فرودگاه که طی پروژه ای 42 ماهه افتتاح خواهد شد ظرفیت روزانه 3500 نشست و برخاست هواپیما٬ 100 هزار مترمربع منطقه مسکونی٬ پارکینگ با ظرفیت 25 هزار خودرو٬ خط انتقال چمدان 42 کیلومتری٬ 143 راهروی انتقال مسافر٬ ظرفیت باربری 5,5 میلیون تنی و محوطه امنیتی 62 کیلومتری را داراست.انتظار می رود با آغاز به کار این فرودگاه با ارزش اقتصادی 73 میلیارد لیر٬ برای 225 هزار نفر اشتغال زایی صورت گیرد.

رفتن به نوارابزار