فرانسه: نگرانی‌های امنیتی ترکیه در رابطه با مرزهایش را درک می کنیم

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)،”فرانسیس دلاتره”نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل متحد اعلام کرده است متوجه نگرانی‌های ترکیه در مورد تامین امنیت و مسائل مربوط به مرزهای این کشور هستیم.

او ادامه داده است “فرانسه متوجه نگرانی‌های ترکیه در مورد تامین امنیت و مسائل مربوط به مرزهای این کشور هست و از ترکیه می‌خواهد که در رابطه با اوضاع شکننده سوریه با اعتدال رفتار کند. حفظ اتحاد میان کشورهای متحد از اهمیت حیاتی برخوردار است”.

دلاتره  اظهار داشته است “مارک لوکوک، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه در مورد دیدار اخیر خود از سوریه و وضعیت انسانی در این کشور و همچنین جفری فلتمان، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سیاسی نیز در مورد آخرین تحولات سوریه به اعضای شورای امنیت اطلاع رسانی کردند”.

وی همچنین گفته است “باید هرآنچه در توان داریم را برای عدم تکرار وقایع حلب در غوطه شرقی به کار گیریم. رژیم مسئول وقایع حاضر در غوطه شرقی و ادلب است.”/آناتولی

پیشتر ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه با انتشار توییتی اعلام کرده بود حکومت پاریس خواستار برگزاری اجلاس فوق العاده و فوری شورای امنیت در خصوص عملیات شاخه زیتون در عفرین شده است.

در همین رابطه مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز گفته بود که به نظر من فرانسه تحت تاثیر یک دیدگاه انسانی خواستار برگزاری اجلاس شورای امنیت شده است و  اگر فرانسه رویکرد دیگری را در پیش گرفته باشد این به معنی همسویی حکومت پاریس با تروریستها خواهد بود.

ارتش ترکیه از 30 بهمن ماه/20ژانویه برای سرکوب ترویستها علمیات پرشمولی را تحت عنوان شاخه زیتون علیه مراکز تجمع آنها در شهر عفرین سوریه آغاز کرده و با سرعت در حال پیشروی است.

عملیات شاخه زیتون براساس حق دفاع مشروع بین المللی، قطعنامه‌های مبارزه با تروریسم 1624 ( 2005)، 2170 ( 2014) و 2178 ( 2014) شورای امنیت و ماده 51 منشور سازمان ملل با احترام به حفظ تمامیت ارضی سوریه انجام می شود.