فرانسه سفیر خود را از رم فراخواند

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد در اعتراض به آنچه اظهارات «خشم برانگیزانه» و «حملات بی سابقه» مقامات ایتالیا توصیف شده سفیر خود را برای پاره ای مشورت ها از رم فراخواند.

در بیانیه ای که از سوی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شد، آمده است: «فرانسه از چند ماه پیش تاکنون هدف اتهام های تکراری، حملات بی اساس و اظهارات خشم بر انگیزانه ای قرار گرفته که برای هر کس شناخته شده و قابل یادآوری است.»

آنیس فان در موهل، سخنگوی دستگاه دیپلماسی فرانسه در این بیانیه تاکید کرده است: «این حملات از زمان پایان جنگ (…) تاکنون بی سابقه است و دخالت های اخیر نوعی تحریک مضاعف و غیرقابل قبول محسوب می شود.»

این بیانیه در حالی منتشر می شود که لوئیجی دی مایو، معاون نخست وزیر ایتالیا و رهبر جنبش پنج ستاره روز سه شنبه با نمایندگانی از جنبش اعتراضی «جلیقه زردها» در فرانسه دیدار و گفتگو کرد. جلیقه زردها از سه ماه پیش منشا بزرگترین حرکت اعتراضی به سیاست های امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه بوده اند.

وزارت خارجه فرانسه روز چهارشنبه نیز از دیدار لوئیجی دی مایو، معاون نخست وزیر ایتالیا با رهبران جنبش موسوم به جلیقه زردهای فرانسه انتقاد کرده و آن را تضعیف کننده روابط بین دو کشور خوانده بود.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در این خصوص گفته بود: «این عمل تحریک آمیز جدید بین کشورهای همسایه و شرکای عضو در اتحادیه اروپا قابل پذیرش نیست.»

آقای مایو پس از این ملاقات با انتشار پستی در شبکه های اجتماعی ضمن تایید دیدار با «جلیقه زردها» تاکید کرد : «باد تغییر در آلپ وزیدن گرفته است، تکرار می کنم باد تغییر در آلپ وزیدن گرفته است.»

این ملاقات جنجال برانگیز پس از آن صورت گرفت که لوئیجی دی مایو، رهبر شاخه راست افراطی ایتالیا پیشتر در اقدامی بی سابقه بارها سخنانی بر ضد دستگاه اجرایی فرانسه به زبان آورده بود.

ماتئو سالوینی، رهبر «لیگ»، دیگر حزب راست افراطی ایتالیا که به همراه جنبش پنج ستاره دولت ائتلافی در این کشور به نخست وزیری جوزپه کونته را تشکیل داده است از جمله دیگر مقامات رم است که به تازگی اظهارات تندی را بر ضد دولت فرانسه مطرح کرده است.

وزیر کشور ایتالیا که از وی به عنوان مرد قدرتمند دولت در رم نام می برند در سخنانی که میان مسئولان کشورهای بنیانگذار اتحادیه اروپا بی سابقه توصیف شده، ابراز امیدواری کرده بود که مردم فرانسه به زودی از شر «یک رئیس جمهوری خیلی بد» رها شوند.

تنش میان مقامات فرانسوی و ایتالیایی بر سر پناهجویان پیشتر سبب شده بود تا امانوئل ماکرون نیز در واکنش به رویکرد مقامات رم سخنانی به شدت انتقاد آمیز به زبان آورد.

رئیس جمهوری فرانسه در این خصوص تصمیم دولتمردان ایتالیا برای امتناع از پذیرش مهاجر سرگردان بر روی عرشه کشتی آکواریوس در آب های مدیترانه را تاسف بار و غیر مسئولانه توصیف کرده بود.

گابریل آتل، سخنگوی حزب تحت رهبری رئیس جمهوری فرانسه نیز در ادامه واکنش های مقام های فرانسوی این رویکرد دولت ایتالیا را «تهوع آور» قلمداد کرده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه ای که روز پنجشنبه منتشر شد تصریح کرد: «داشتن اختلاف نظر نسبت به یک امر چیزی است و استفاده ابزاری از روابط با هدف بهره برداری انتخاباتی چیزی دیگر.»

ماتئو سالوینی در تلاش است تا جبهه ای اروپایی از جریان راست افراطی تشکیل دهد تا بدین ترتیب بتواند با قدرت بیشتری در انتخابات بیست و ششم ماه مه به مصاف جریان غالب در اروپا برود. امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از این منظر یکی از چهره های شاخص جریان وحدت و یکپارچگی اروپا محسوب می شود.

وزارت امور خارجه فرانسه در این خصوص تاکید کرده است که ورود به کارزار انتخابات اروپایی نبایست توجیهی برای بی احترامی به دمکراسی و مردم دیگر کشورهای تلقی شود.

یورونیوز

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار