فرانسه: درباره تجهیز حوثی ها به موشک توسط ایران تحقیق می کنیم

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) فرانسه در واکنش به سخنان اخیر سفیر امریکا در سازمان ملل و طرح این اتهام که ایران موشک و دیگر تسلیحات نظامی برای شورشیان حوثی در یمن فراهم می‌کند، اعلام کرد که پاریس همچنان در این زمینه مشغول تحقیق است.

روز پنج‌شنبه نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل با برگزاری یک کنفرانس خبری بقایای موشکی را به نمایش گذاشت که گفته می‌شود شورشیان حوثی یمن آن را ماه گذشته به سمت فرودگاه بین‌المللی ریاض در عربستان سعودی شلیک کردند. به گفته هیلی، این موشک آرم گروه صنعتی شهید باقری را روی خود داشته و با مشخصات موشک‌های ایرانی نیز همخوانی دارد.

خبرگزاری رویترز اما در گزارشی از واکنش مقامات فرانسه به این رخداد می‌نویسد که پاریس محتاطانه با این موضوع برخورد کرده است. این خبرگزاری روز جمعه ۲۴ آذر اظهارات الکساندر جورجینی یکی از سخنگوهای وزارت خارجه فرانسه را بازتاب داده که تاکید می‌کند کشورش همچنان مشغول بررسی شواهد و اطلاعات است. او دراین باره گفت: «دبیرخانه سازمان ملل متحد در این مقطع هنوز هیچ نتیجه‌گیری کرده است. فرانسه نیز همچنان به بررسی شواهد و اطلاعات مربوط به باقی مانده موشک مشغول است.»

پیش از این امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه تاکید کرده بود که ایران باید از رفتارهای تهاجمی در منطقه دست بکشد و درباره برنامه موشکی خود نیز شفاف‌سازی کند.الکساندر جورجینی هم در ادامه سخنان خود عنوان کرد که فرانسه همچنان نگرانی‌هایی درباره برنامه موشکی ایران دارد و از این کشور می‌خواهد که به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل کاملا پایبند بماند.

طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که به دنبال توافق هسته‌ای میان تهران و قدرت‌های جهانی به تصویب رسید، ایران باید هر گونه‌ فعالیتی در ارتباط با تولید موشک با قابلیت حمل بمب هسته‌ای را متوقف کند. این قطعنامه ایران را ملزم به شفاف‌سازی می‌کند. مقامات ایران اما می‌گویند که قطعنامه ۲۲۳۱ مانع برنامه توسعه موشکی ایران نمی‌شود. ایران همچنین اظهارات سفیر آمریکا در سازمان ملل را رد کرده و مستندات او را «ساختگی» خوانده است.

رفتن به نوار ابزار