فاشیزم ادبیاتی جزء تحقیر ندارد/ رواج و ترویج اهانت علیه دوسوم جامعه ایران

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، کارشناسان علوم اجتماعی در تعریف امنیت پایدار همراه با خوراک،پوشاک،مسکن، سلامت روحی و روانی افراد را از ضروریات و ایجاد این شرایط را از وظایف دولت ها اعلام کرده اند، از نگاه این کارشناسان، کشوری در مسیر بهروزی مردمانش موفق خواهد شد که در روند توسعه پایدار٬ شاخص های مذکور را در سرلوحه برنامه های خود قرار دهد.

در ایران 80 میلیونی بواسطه حضور آقازاده ها و ژن های به اصطلاح برتر در راس بنگاه های اقتصادی٬ سلامت امنیت مردم در حوزه اجتماعی٬ فرهنگی و اقتصادی به زیر سوال رفته است و انتشار روزانه ده ها خبر در زمینه بالا رفتن آمار بیکاری، فجایع زیست محیطی ،طلاق، کودک آزاری و…موید این حقیقت تلخ است.

اما در این مورد به بحران های روحی و عدم سلامت روانی شهروندان منسوب به قومیت ها در ایران کمتر پرداخته شده است. بدون شک در ایجاد عدم تعادل روحی و روانی مشکلات زیادی در ایران دخیل می باشد که البته در این میان٬ تحقیر و اهانت به اقوام و ساختن جوک های قومیتی نقش اساسی دارد.

 

روند وسیع و سریع تحقیر اکثریت مطلق جامعه

متاسفانه جریان تحقیر قومیتها در ایران تبدیل به روندی شده که حتی از طرف نهادهای رسمی و غیر رسمی ایران پشتیبانی می شود تا به مرور بتواند در جامعه ایرانی نهادینه شود.

بعبارتی ایرانی که اکثریت مطلق جمعیتش از ائتنیک های متعدد تشکیل یافته است با اهانتهای دردناکی روبرو است که هر کدام از آنها می تواند در بستری از شوونیزم و فاشیزم٬ سبب قتل عام ملتها شود آنها را در معرض نسل کشی جدی فرهنگی قرار دارند.

ایران سرزمین ترکها (آذربایجانیها٬ ترکمنها٬ قشقائیها٬ افشارهای خراسان٬ خلجها٬ قزاقها…)٬ فارسها٬ عربها٬ لورها (بختیاریها٬ لکها…) کردها( کرمانجي،گوراني٬ مکري، سنندجي، سوراني…)٬ مازنیها٬ گیلها٬تاتها٫ تالشها٬ گالشها٬ ارامنه٬ آسوریها٬… است.

بعبارتی جوانان ترک ،لر، گیلانی، عرب و خراسانی در ایران به هنگام حضور در دانشگاه ها، مدارس، پادگان ها و در دیگر اماکن عمومی و حتی علمی٬ از طرف اقلیتی خودبزرگ بین و اساسا نژادپرست٬ در اولین برخورد٬ با جوک های قومیتی به صور مختلف و طرق متفاوت مورد تمسخر قرار می گیرند:

ترک ها:

ترکها به عنوان قوم اکثریت و با سابقه بی نظیر تاریخی٬ فرهنگی٬ اجتماعی و اقتصادی در ایران و جهان از سوی فاشیستها در قوالبی چون خنگ بودن،ترک خر،بی‌تمدن،بی‌ادب بودن،نفهم بودن،تغییرناپذیر بودن و … معرفی می شوند.

از نظر این ها ترک ها از احمق بودن مدام به احمق تر بودن می روند و جمله مشمئزکننده “ترک اگر لقمان شود بازم خر است”٬ در این راستا در میان نژادپرستان مصطلح می باشد. در این راستا صدا و سیمای زیر نظر علی حسینی خامنه ای “به ظاهر ترک”٬ نقشی بدتر و مهلک تر از هر فرد و گروه و نهادی ایفا می کند.

به عنوان مثالی متاخر؛ در تاریخ 94/08/15 در برنامه فیتیله از شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی ایران نمایش توهین آمیزی پخش شد که باعث بروز تظاهراتهای وسیعی به مدت یک هفته در سراسر آذربایجان و مناطق ترک نشین ایران شد.
در یکی از آیتم های فیتیله به نام “هتل فیتیله ای” پدر و پسر ترکی قصد خروج زودهنگام هتل را دارند و علت آن را نیز به صورت دست و پا شکسته و هم ترکی و هم فارسی بوی بدی اعلام می کنند که از اتاق هتل استشمام می شود. مدیر پذیرش هتل هم بعد از بررسی متوجه می شود که فرزند این مسافر ترک،به جای استفاده از مسواک از فرچه توالت برای شستن دهان خود استفاده کرده است و این بوی بد نیز از دهان این کودک متصاعد می شود. برنامه فتیله بخاطر اعتراض ترک ها تعطیل شد.
لرها:

این قوم جسور و تاریخ ساز٬ در جوک ها و در ذهنیت نژادپرستان و خودبزرگبینها بسیار بدوی و عقب مانده و نفهم و کودن هستند و تعلق به ماقبل تاریخ دارند. و بسیار بدتر از ترک ها احمق خطاب می شود. این گروه قومی از نظر این نامردمان بی سواد٬ وحشی و پلشت معرفی می شوند.

لرها هم٬ از سابقه اعتراض چشمگیری به این روند مشئوم برخوردار هستند. به دنبال اعتراضات وسیع خیابانی مردم لر٬  پخش سریال “سرزمین کهن” که مردمان غیور لر را به شدت تحقیر می کرد متوقف شد.

گیلانی ها و  رشتی  ها:

گیلانی ها که از غیورترین٬ شجاعترین و آگاهترین اقوام ایران هستند از نظر سیه فکران مذکور٬ با الفاظ زشتی چون کله ماهی خور٬ بی غیرت، بی ناموس و بی بخار  خطاب می شوند. فاشیستها در قبال گیلان پا را فراتر نهاده و زنان گیل را در نهایت بی ادبی و زشتی به عنوان خیانت کار، روسپی و فاحشه تبلیغ می کنند. در ایران اهانت به مردم رشت از طرف مسئولان هم به دفعات تکرار شده است.

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 در ایران، که جمعی از مقامات رسمی این کشوری، جهت نامزدی سید محمد خاتمی تشکیل جلسه می دهند و در این جلسه  خاتمی، مجيد انصاری، اسحاق جهانگيری و برخی ديگر از مقامات بلندپایه حضور داشتند که خاتمی به بيان جوک قومی در رابطه با ترک ها و رشتی ها می پردازد و در آن نشت زنان گیلانی قاحشه ها و ترک ها احمق و نادان معرفی می شوند.

متعاقبا محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور وقت عذر بدتر از گناه مرتکب می شود و در جریان سفرهای استانی خود در جمع نخبگان استان گیلان می گوید:برخلاف دیدگاه بعضی افراد، من معتقدم زنان گیلانی با حفظ عفاف خود در عرصه‌های مختلف کشاورزی حضور داشته‌اند.

عرب ها:

عرب ها که یکی از  پر جمعیت ترین ملل خاورمیانه هستند و از سابقه تاریخی خیره کننده ای در جهان برخوردار هستند بیشتر شکمو و عیاش و زنباره و پلشت معرفی می شوند و با کلمات رکیکی چون ملخ خور و سوسمار خور و کثیف خطاب می شوند. عربها مکررا از طرف نویسندگان تاریک اندیش و رسانه ها و هنرمندان جامعه سینمایی ایران مورد اهانت و تمسخر قرار گرفته اند.

خراسانی‌ها٬ یزدیها٬ اصفهانیها٬ شیرازیها و کاشانیها و قزوینیها:

در جوک های ساخته شده علیه این مناطق و شهرها٬ فاشیستهای خودبزرگ بینی که دچار جنون و نارسیزم شده اند علاوه بر اقوام٬ اقدام به تحقیر و توهین به شهرها نیز می کنند. آنها که ادبیاتی جزء تحقیر و لودگی ندارند مردم این مناطق را نیز در جوکهای سخیف خود به حماقت٬ بزدلی٬ خساست٬ حسادت٬ همجنسگرایی و کودک آزاری شهره می کنند.

رفتن به نوار ابزار