فاجعه زیست محیطی در ارس/ ارمنستان رودخانه را مسموم کرد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) آلوده شدن آب رودخانه ارس (در زبان ترکی اذربایجانی آراز) از طرف ارمنستان به فلزات سنگین تایید شد.

جبار وطن فدا، مدیرکل دفتر رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیروی ایران گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته وجود فلزات سنگین در رودخانه مرزی ارس محرز شده است.

جبار وطن فدا صبح امروز در حاشیه شانزدهمین کنفرانس ملی هیدرولیک به میزبانی اردبیل در آذربایجان ایران، در پاسخ به سوالی تصریح کرد: در مرز ایران و ارمنستان و در خاک ارمنستان تعدادی معادن و کارخانه های مس وجود دارد.

وی افزود: هر چند در گذشته املاح سرریز شده و وارد رودخانه می شد اما به دلیل وجود کارخانه و معدن، بخشی از پساب نیز وارد رودخانه می شود.

مدیرکل دفتر رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیروی ایران تاکید کرد: از ۱۵ سال قبل پیگیری جدی این موضوع با همکاری کشور ارمنستان آغاز شده و کمیته پایش مشترک نیز تشکیل شده است.

به گفته وطن فدا کمیته پایش ۲۳ جلسه تشکیل داده و در چارچوب روابط با ارمنستان این کشور ملزم به بازچرخانی پساب و ممانعت از ورود آن به منابع آبی شده است.

وی با تاکید به اینکه سرمایه گذاری این مهم از سوی ارمنی ها صورت می گیرد، اضافه کرد: در کمیته پایش به جد بررسی هایی صورت گرفته و این آلودگی مشکلی در آب شرب ایجاد نمی کند.

وی با بیان اینکه هیچ آلودگی رادیو اکتیوی نداریم، ادامه داد: آلودگی صرفا فلزات سنگین است که در جلسات رسمی با مقامات ارمنستان از جمله وزیر نیرو، محیط زیست و انرژی طرح شده و ارمنستان تعهد کتبی برای کاهش آلودگی داده است.

با این وجود مسئولان ایرانی همچنان اصرار دارند که در حادثه تلف شدن هزاران قطعه ماهی در رود ارس، از مقصر جلوه دادن ارمنستان اجتناب کنند.

در همین زمینه، وطن فدا با تاکید به اینکه تصاویر منتشر شده از مرگ انبوهی از ماهیان در این رودخانه نیز در دست بررسی است، مدعی شد: در صورتی که مرگ ماهیان در بالادست بود می شد این حدس را مطرح کرد که دلیل آن آلودگی آب است.

او افزود: با این وجود مرگ ماهیان در پایین دست سد است و نمونه برداری و بررسی ها آغاز شده است.

وی گفت: بررسی های اولیه نشان می دهد مرگ ماهیان بر اثر حادثه است اما در خصوص تعمدی بودن آن فعلا مستنداتی در دست نداریم.

رفتن به نوار ابزار