غلامرضا امانی/ نماد مقاومت و معصومیت آذربایجان

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، غلام رضا امانی، در سال ۱۳۵۲در روستای قره گونی از توابع هریس شهر تبریز به دنیا آمد و تحصیلات خود را در آذربایجان گذراند. وی، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی از دانشگاه تبریز می باشد.

آما آنچه زندگی عادی وی را به یک صحنه مبارزه و زندگی شرافتمندانه تغییر داد مربوط به فعالیت های هویت طلبانه و مدنی ایشان در رابطه با احقاق حقوق ترکهای آذربایجانی می باشد.

مهندس امانی در 19 ارديبهشت سال 1374 جز دانشجویانی می شود که اقدام به خلق یک نقطه عطف در تاریخ مبارزات مدنی آذربایجان می کنند که از آن به عنوان حرکت ملی آذربایجان تعبیر می شود. در اين روز  برای اولين بار بعد از وقوع انقلاب در ایران٬ دانشجويان هويت طلب آذربايجانی به صورت جدی اعتراض خود را به مسئولينی كه به گونه ای فاحش حريم هويتی تركها را با نظرسنجی “تعیین فاصله اجتماعی” مورد تجاوز قرار داده بودند نشان می دهند.

فعالیت های هویت طلبانه مهندس امانی مخصوصا در جریان تبلیغات انتخاباتی دور چهارم و پنجم انتخابات مجلس ایران در کنار دکتر محمود علی چهرگانی به اوج خود می رسد و بعد از این وی بارها بازداشت شده و هر بار در  معرض شکنجه های امنیتی نیروهای اطلاعاتی ایران قرار می گیرد.

مهندس امانی سرانجام در سال 1379 توسط دادگاه انقلاب تبریز به 5 سال زندان محکوم می شود.

وی بعد از اتمام دوره محکومیتش، در مراسم مختلف ویژه ترکهای آذربایجان٬ از جمله قلعه بابک و بزرگداشت ستارخان حضوری فعال می یابد.

مهندس امانی همچنین در جریان اعتراضات عمومی در شهرهای مختلف آذربایجان علیه اهانت روزنامه ایران در خرداد سال 1385، از طرف اطلاعات تبریز بازداشت و تحت فشار و شکنجه قرار می گیرد.

سرانجام مهندس امانی در دوم آبان ماه 1387 در جریان یک تصادف جاده ای در محور اهر- تبریز به همراه دو برادرش جان خود را از دست می دهد.

در تصادف مذکور دو برادر مرحوم امانی در لحظه تصادف جان خود را از دست می دهند اما مهندس امانی 4 الی 5 ساعت بعد از تصادف همچنان زنده بوده است.

شاهدان عینی در مورد صحنه تصادف مرحوم امانی گفته اند  که مرحوم امانی با تاخیر 4 و نیم ساعته به بیمارستان سینای تبریز انتقال یافته بود و همچنین در تسریع انتقالش به اتاق عمل با ممانعت هایی مواجه شده بود.

خانواده مرحوم امانی تایید کرده اند که یک هفته قبل از حادثه تصادف، اتومبیل شخصی مهندس امانی همراه با مدارک وی به سرقت رفته بود.
وی به هنگام مراجعه به دادگاه جهت پیگیری این سرقت با قاضی پرونده خود که وی را  به 5 سال زندان محکوم کرده بود مواجه می شود، این قاضی در خصوص فعالیت های هویت طلبانه اش از “عواقب بد” به وی خبر داده و به مرحوم امانی و همسرش تذکر می دهد.
همچنین فرزاد صمدلی یکی از فعالین حرکت ملی آذربایجان در خصوص یکی از این تهدیدات که به واسطه یکی از هویت طلبان سرشناس آذربایجانی در جریان آن قرار گرفته است می گوید: مرحوم غلامرضا امانی، تابستان سال 85 به دنبال بازجویی در اداره اطلاعات تبریز به صراحت به مرگ تهدید شده بود و بازجوی وزارت اطلاعات به تندی و خشم به او گفته بود: مطمئن باش که حتی اگر در آذربایجان اتفاقی بیفتد تو یکی هرگز آنرا نخواهی دید.
مراسم تشییع جنازه امانی در تبریز نیز تحت اختناق سنگین نیروهای امنیتی برگزار شده و خانوادی وی در رابطه با عدم انجام هرگونه حرکت سیاسی مورد تهدید قرار می گیرند.