عوامل ریشه‌ای ناآرامی‌های اخیر به روایت وزیر کشور

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران در نشست هم اندیشی فعالان زن در عرصه های اقتصادی تصریح کرد: تغییر نسل، تغییر سبک زندگی و تغییرات تکنولوژیکی از مهمترین دلایل ناآرامی‌های اخیر کشور بودند، به طوریکه با ایجاد محدودیت بر روی شبکه اینترنت شاهد کاهش 50 درصدی حضور مردم در خیابان‌ها در روز بعد بودیم.

به گزارش خبرگزاری “ایرنا”، وی در ادامه در خصوص تغییر نسل در ایران گفت: نسل انقلاب وارد 40 سالگی شده و این نسل سلایق، باورها، موضوعات اجتماعی و حتی موضوعات انتخاباتی را متفاوت از سلایق ما می بیند.

وزیر کشور ایران همچنین تصریح کرد: نظام اداری ما سرعت، قدرت و توان همکاری با خلاقیت بین‌المللی را ندارد چرا که نظام متمرکز اداری جوابگوی شرایط جدید جهانی نیست. بنابراین نظام و دولت باید با شرایط موجود تغییر کند.

رحمانی فضلی در ادامه تاکید کرد: بخش خصوصی باید ظرفیت مسئولیت های بیشتری را به خاطر عقب افتادگی های تاریخی ای که داریم بر دوش بگیرد زیرا مردم سرعت، کیفیت و تنوع می خواهند و اگر به خواست مردم پاسخ ندهیم مردم منتظر نخواهند ماند.

گفتنی است وزارت کشور ایران به تازگی گزارشی از علل اعتراضات اخیر در این کشور را به رئیس جمهور ارائه داد که در این گزارش “کاهش اعتماد عمومی” یکی از دلایل اصلی این اعتراضات عنوان شده بود.

لازم به ذکر است که بسیاری از شهرهای ایران چند هفته پیش شاهد تظاهرات گسترده مردم در اعتراض به اوضاع اقتصادی و مسائل اجتماعی مانند فقر و بیکاری بوده است که در جریان این اعتراضات بیش از 20 نفر کشته و 3700 نفر بازداشت شدند.