عمران خان دولت هند را به نژادپرستی و فاشیزم متهم کرد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) عمران خان نخست وزیر پاکستان در حساب توئیتر خود تصمیم اخیر هند در مورد لغو وضعیت ویژه ایالت جامو و کشمیر را ” فاشیسم و نژادپرستی” توصیف کرد.

وی همچنین افزود: دولت فاشیستی و نزادپرستی هندوی ناریندرا مودی نخست وزیر هند باید داند که با نیروهای پیشرفته میتوان ارتش ها، مسلحین و تروریست ها شکست داد، اما تاریخ شاهد است که زمانی امت برای آزادی خود متحد می شود و می جنگد و از مرگ ترسی ندارد، هیچ قدرتی نمی تواند مانع رسیدن آن مردم به هدف خود شود. از این لحاظ اهداف جایگزین ساختن هندو ها بطور فاشیستی در جامو و کشمیر در مقابل مقاومت مردم این ایالت با شکست مواجه خواهد شد.

نخست ‌وزیر پاکستان روز گذشته نیز نسبت سیاست‌های هند در جامو و کشمیر و اعمال محدودیت علیه مسلمانان به جامعه جهانی هشدار داد.

مقامات دهلی نو روز 5 اوت جاری ماده 370 قانون اساسی که به منطقه جامو و کشمیر وضعیتی ویژه ارائه می کند را لغو کردند.

مسئله جامو و کشمیر

پس از استقلال هند و پاکستان از استعمار بریتانیا تاکنون 3 جنگ در سال‌های (1947، 1965 و 1971) میان دو کشور بر سر مسئله کشمیر رخ داده و بیش از 70 هزار نفر در این درگیری‌‌ها کشته شدند.

گروه‌های آزادی‌خواه کشمیر در سال 1989 مبارزه برای استقلال از هند و پیوستن به پاکستان را آغاز کردند. از سال 1989 تاکنون بیش از 100 هزار کشمیری توسط نیروهای امنیتی هند کشته و بیش از 10 هزار زن در این منطقه مورد تجاوز قرار گرفته‌اند.

هر از چند گاهی در خط کنترل منطقه آزاد کشمیر که در کنترل پاکستان قرار دارد و همچنین منطقه جامو و کشمیر که تحت حاکمیت هند است، درگیری‌هایی میان نظامیان دو کشور روی می دهد. از سال 2003 تاکنون دو طرف یکدیگر را به نقض آتش‌بس در این منطقه متهم می‌کنند.

رفتن به نوار ابزار