علم الهدی: انتساب آغاز تظاهرات به من، در جهت اهداف حزبی است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) امام جمعه مشهد، انتساب آغاز تظاهرات ضدحکومتی اخیر ایران به خود را رد کرد.

احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده علی خامنه ای، رهبر ایران در این شهر، روز پنج شنبه ۲۸ دی/ ۱۸ ژانویه در نامه ای به شورای عالی امنیت ملی ایران از این شورا خواسته است که ”بطور دقیق نسبت به ریشه ها و عوامل اغتشاشات هفتم دیماه مشهد تحقیق و تفحص نموده و به ملت شریف ایران گزارش دهد”. او گفته است که برخی با باقی ماندن در فضای انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران ”تلاش می کنند اینطور القاء کنند که شروع این تحرکات از مشهد بوده است”.

تظاهرات ضدحکومتی سراسری ایران روز ۷ دی از مشهد شرع شد. از همان روز اول برخی مقامات و نیز برخی کارشناسان بر این عقیده بودند که این تظاهرات ساخته جناح تندروی اصولگرایان حکومت ایران است و برای ضعیف کردن دولت حسن روحانی، رییس جمهور این کشور انجام گرفته است. این عده احمد علم الهدی را کارگردان این جریان می دانستند. علم الهدی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری حامی ابراهیم رییسی کاندیدای اصولگرایان، که داماد او نییز هست، بود. او در آن دوره انتقادات شدیدی علیه روحانی کرد. از آغاز ریاست جمهوری روحانی نیز، علم الهدی حملات شدیدی به او کرده است.

نماینده رهبر ایران در مشهد گفته است که برخلاف گفته ها، تظاهرات نه از مشهد بلکه از تهران آغاز شده است. او اعلام کرده است که روز تظاهرات در سبزوار، از شهرهای نزدیک به مشهد بوده است. به گفته او برخی به جای ریشه یابی این تجمعات به دنبال اهداف سیاسی حزبی هستند.

این تظاهرات که بیش از ۱۰ روز در جریان بود، به گفته مقامات رسمی ۲۱ کشته و ۳۷۰۰ بازداشتی در پی داشت. در ادامه در بازداشتگاهها نیز ۳ تا ۵ نفر دیگر جان باختند که مرگ ۳ نفر آنها توسط مقامات رسمی تایید شد. مقامات می گویند این افراد ”خودکشی” کرده اند، چیزی که فعالان حقوق بشر آن را رد کرده و می گویند این افراد زیر شکنجه و یا در شراط بسیار بد بازداشتگاهها کشته شده اند.