علت عمده خشک شدن دریاچه اورمیه خطاهای انسانی می باشد/از خیر 2 سد گذاشتیم

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، عیسی کلانتر رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست اعلام کرده است علت خشک شدن دریاچه اورمیه 18 درصد به خاطر تغییر اقلیم و 82 درصد نیز به خاطر خطاهای انسانی است.

او ادامه داده است: الان دولت در دریاچه اورمیه از خیر سد نازلو و سیمینه‌لو گذشته است چون چاره‌ای نداشتیم.

وی دیروز(17 اسفندماه)در چهارمین همایش منطقه‌ای تغییر اقلیم و گرمایش زمین در دانشگاه  زنجان این سخنان را گفته است.

ادامه سخنان کلانتر به شرح زیر است:

– به دلیل عدم رعایت توسعه و عدم دقت در برنامه‌های توسعه‌ای تقریبا خسارت‌های جبران‌ناپذیری را به محیط‌ زیست وارد کرده‌ایم.

–  زمانی که اقتصاد تحت تاثیر مسائل سیاسی و مسائل ایدئولوژیکی باشد، در این شرایط اهداف ایدئولوژیک غالب و تصمیماتی اتخاذ می‌شود که در بلندمدت به نفع کشور نیست.

–  به دنبال خودکفایی گندم رفتیم شیب‌ها را شخم زده و مراتع را از بین بردیم و محلی برای رشد سن گندم ایجاد کردیم و با سرمای 30 درجه زیر صفر هم از بین نرفت.

–  مصرف 15 هزار تن سم به 60 هزار تن رسیده است و ما می‌خواهیم اشتباه را با اشتباه جبران کنیم.

– استاندارد مصرف آب های زیر زمینی 40 درصد است اما امروز ما 110 درصد از این آب‌ها بهره‌برداری می‌کنیم.

–  امروز در خراسان‌رضوی 132 درصد از آب‌های تجدیدپذیر بهره‌برداری می‌شود. در حوزه دریاچه اورمیه 69 درصد استفاده می‌شود.

– توسعه باید توجیه اقتصادی داشته و حقوق نسل‌های بعد را محترم شمارد ولی در اکثر سیاست‌های توسعه‌ای این اصول را رعایت نکردیم .

–  ما 51 میلیارد مترمکعب از آب‌های فسیلی خود را استفاده می‌کنیم. یعنی به حقوق نسل‌های آینده تجاوز کردیم. تغییر اقلیم برای محیط‌زیست مصیبت است.

–  اهواز 100 روز است که هوای ناسالم و 50 روز هوای بسیار خطرناک داشته است که این محصول اشتباهات انسانی است.

–  یکی پس از دیگری سد احداث کردیم، در حالی که سالی چند سیلاب در دشت خوزستان مانع ایجاد ریزگرد می‌شد ولی الان وضعیت چه شده است. خاک به‌مرور چسبندگی خود را از دست داد و الان شاهد ریزگرد هستیم. تالاب‌ها خشک شد، ریزگردهای نمکی ایجاد شد. بلایی بزرگ سر خوزستان آمده است. اشتباهاتی کردیم و دلیل آن ندیدن مسائل به‌صورت پیوسته بوده است.

– زیست در دو شهر همجوار به معنای خودکشی است. چون فکر کردیم اگر شرایط زیست‌محیطی را رعایت نکنیم صرفه‌جویی کرده‌ایم، ولی چه اتفاقی رخ داده است.

– ما چیزی را برای نسل بعد نداریم. اصلا محیط زیست، بازدارنده توسعه نیست. محیط زیست اولین قربانی فقر است و باید با هم همزیستی کنند. 80درصد جمعیت دنیا کنار سواحل زندگی می‌کنند در ایران 2 درصد مردم در سواحل زندگی می‌کنند و سواحل خالی از سکنه است.

 

رفتن به نوار ابزار