عفو بین‌الملل: استفاده ایران از اسلحه علیه معترضان غیر مسلح به شدت نگران کننده است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬ سازمان عفو بین‌الملل ضمن اعلام نگرانی از تشدید سرکوب تظاهرات سراسری ایران طی هفته گذشته، اظهار داشت مقامات ایران باید حق اعتراض مسالمت‌آمیز را تضمین، به گزارشات مبنی بر استفاده غیرقانونی نیروهای امنیتی از اسلحه علیه معترضان غیر مسلح رسیدگی و از صدها فرد بازداشت شده در برابر شکنجه و بد رفتاری‌های دیگر محافظت کنند.
گزارشات رسمی تایید کرده‌اند که حداقل ۲۲ نفر، از جمله دو افسر امنیتی از ۷ دی که هزاران ایرانی به خیابان ریختند تا علیه فقر، فساد، سرکوب سیاسی و خودکامگی اعتراض کنند، کشته شده‌اند.
به گفته فیلیپ لوتر مدیر تحقیق و پشتیبانی خاورمیانه و آفریقای شمالی در سازمان عفو بین‌الملل، «ماموران انتظامی حق دارند از خود دفاع کرده و وظیفه دارند از امنیت عمومی محافظت نمایند. با این وجود، گزارشات مبنی بر استفاده نیروهای امنیتی از اسلحه علیه معترضان غیر مسلح به شدت نگران کننده است و با تعهدات حقوق بشری ایران تحت قانون بین‌الملل مغایرت دارد».
«دولت ایران باید فورا به طور موثر و مستقل، قتل‌ها و دیگر گزارشات مبنی بر توسل بیش از حد و غیر ضروری به زور را بررسی کند و تمام افراد مسئول نقض حقوق بشر را به میز محاکمه بیاورد.»
ویدئوها و اظهارات شاهدان عینی که در رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های خبری منتشر شده‌اند، خبر از حضور گسترده پلیس ضد شورش و دیگر نیروهای امنیتی و توسل به زور بیش از حد و غیرضروری، از جمله شلیک گلوله به سمت معترضان غیر مسلح، ضرب و شتم معترضان با باتوم و استفاده از گاز اشک‌آور و خودروهای آب پاش برای پراکنده کردن تظاهر کنندگان، می‌دهند.