عربستان و آمریکا: برای مقابله با خطر ایران در منطقه هماهنگ هستیم

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)، رکس تیلرسون و عادل الجبیر وزرای خارجه آمریکا و عربستان در کنفرانسی خبری در ریاض پایتخت عربستان سعودی در رابطه با ایران، عراق، کره شمالی، قطر و منطقه اعلام موضع نمودند.

 عادل الجبیر:
_ تشکیل شورای هماهنگی میان عراق و عربستان گامی تاریخی است. ما خواهان همکاری بیشتر با عراق هستیم ما دو کشور عربی دوست و دارای مرز مشترک هستیم

_ در مورد “خطر ایران در منطقه”، اوضاع یمن، بحران قطر، رویارویی با تروریسم در سوریه و عراق و به صورت کلی در خاورمیانه دیدگاه‌های ما با آمریکا مشابه است.

_درمورد کره شمالی گفتگو کردیم و موضع عربستان کاملا با موضع کشورهای دیگر هماهنگ است و بر مخالفت با هرگونه وجود سلاح هسته‌ای در کره تاکید داریم.

اظهارات رکس تیلرسون:
_ در جلسه امضای تاسیس شورای هماهنگی میان عربستان و عراق حضور یافتیم. شورای هماهنگی عراق و عربستان صفحه‌ جدیدی را در منطقه می‌گشاید.
_ نشستی با پادشاه و ولیعهد عربستان داشتم و سیاست جدید ترامپ در مورد ایران را مورد بررسی قرار دادیم. پادشاه عربستان از این سیاست جدید حمایت کرد.
_ سپاه عامل ایجاد نا امنی در منطقه است ساختار تحریم های جدید علیه تهران به گونه ای خواهد بود که ایران و سپاه پاسداران نتوانند در منطقه ایجاد نا امنی کنند.
_ امیدوارم  کشورهای اروپایی و دیگر کشورها به این رویکرد آمریکا ملحق شوند تا سیاست‌های شایسته ای علیه ایران پیاده شود.
 _ همچنین درگیری‌ها در یمن و مساله قطر و سوریه و اوضاع منطقه را مورد بررسی قرار دادیم. درمورد مساله کره شمالی و تهدید گسترده آن گفتگو کردیم.
_آمریکا روابط مستحکمی با کشورهای اعمال کننده تحریم بر علیه قطر دارد. آمریکا می‌خواهد این روابط را نگه دارد. ما به گفتگو درخصوص بحران میان کشورهای عربی حوزه خلیج تاکید داریم.
رفتن به نوار ابزار