عربستان: اجازه نخواهیم داد سودان به سوی جنگ داخلی برود

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) احمد بن عبدالعزيز قطان وزير دولت عربستان سعودی در امور كشورهاى آفريقا طی مصاحبه ای با تلویزیون العربیه در ریاض گفت: عربستان اجازه نخواهد داد که سودان به سمت جنگ داخلی برود.

وی ضمن ارزیابی اظهاراتی مبنی بر اینکه شورای گذار نظامی سودان اماده مذاکره با مخالفین است گفت: هدف ما تامین ثبات و امنیت سودان است. مردم سودان و ما اجازه نخواهیم داد این کشور به گرداب جنگ داخلی و هرج و مرج که به نفع نیروهای طرفدار ترور و افراط گرایان است٬ پیش برود.

قطان از مردم سودان خواست تا به صدای منطق گوش فرا دهند و افزود: گفت و گو و منافع سودان را ارجحتر از هر چیز دیگری بدانید. عربستان سعودی تا برقراری امنیت و ثبات در کنار سودان باقی خواهد ماند.

عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای نظامی انتقالی سودان روز گذشته اعلام کرد که آماده آغاز مذاکرات با گشودن صفحه ای جدید با رهبر نیروهای آزادی و تغییر است.

گفتنی است، نیروهای ارتش سودان در ساعات اولیه صبح روز دوشنبه به تجمع معترضان مخالف با کودتا در مقابل وزارت دفاع در پایتخت این کشور، حمله کردند و تاکنون 100 نفر در این حملات جان باخته اند.

بر اساس گزارش شاهدان عینی در خارطوم٬ صبح روز دوشنبه 3 ژوئن 2019 تعداد زیادی از سربازان ارتش این کشور منطقه ای که مخالفان سودان از روز 6 آوریل در آن تحصن و خواستار انتقال قدرت به دولت مدنی هستند را محاصره کردند. در پی آن نیز صدای تیراندازی از این منطقه شنیده و ستون هایی از دود به آسمان بلند شد.

حزب مخالف کنگره مردمی سودان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که نیروهای ارتش این کشور به تحصن کنندگان در شهر النهود یورش برده و چادرهای آنان را تخریب کرده اند.

شایان ذکر است که به دنبال گسترش تظاهرات علیه دولت سودان، نیروهای ارتش روز 11 آوریل سال جاری نهادهای دولتی را محاصره و بیش از 100 عضو حزب کنگره ملی حاکم این کشور از جمله عمر البشیر، رئیس جمهور را بازداشت کردند.

رفتن به نوار ابزار