عبد القادر بن صالح رئیس‌جمهور موقت الجزایر شد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا)٬به دنبال استعفای عبد العزیز بوتفلیقه، عبد القادر بن صالح، رئیس شورای امت در در پایان نشست امروز پارلمان الجزایر متشکل از مجلس امت و مجلس ملی مردمی که با حضور 644 نماینده برگزار شد به عنوان رئیس جمهور موقت اعلام شد.

چهار صد و پنجاه و سه نماینده پارلمان الجزایر، خالی بودن کرسی ریاست جمهوری الجزایر را تایید و بر اساس قانون اساسی این کشور عبد القادر بن صالح، رئیس شورای امت به عنوان رئیس جمهور موقت منصوب شد.

بر اساس ماده 102 قانون اساسی الجزایر رئیس جمهور استعفای خود را به شورای قانون اساسی ابلاغ می کند. این شورا پس از بررسی آن استعفانامه را به پارلمان الجزایر ارسال می کند. در صورت تایید دو سوم نمایندگان، رئیس شورای امت الجزایر به مدت 90 روز رئیس جمهور موقت می شود. رئیس جمهور موقت حق نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر را ندارد.

گفتنی است تظاهرات علیه نامزدی بوتفلیقه برای پنجمين دوره متوالی ریاست جمهوری در مناطق مختلف الجزایر 22 فوریه گذشته آغاز شد. به دنبال آن بوتفلیقه انتخابات را به تعویق انداخت و از نامزدی برای پنجمین دوره متوالی کنار کشید.
مردم الجزایر همچنین خواستار برکناری دولت شده اند. بوتفلیقه تصمیم خود برای استعفا از مقام ریاست جمهوری الجزایر را به رئیس شورای قانونی اساسی این کشور رسما ابلاغ کرده است. 
وی که 82 سال دارد در اکتبر 2018 اعلام کرد که برای پنجمین دور متوالی نامزد حزب جبهه آزادی‌بخش ملی الجزایر در انتخابات این کشور می‌شود. این امر باعث تظاهرات علیه نامزدی مجدد وی در مناطق مختلف الجزایر شد. 

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار