ظریف: SPV به زودی توسط اروپایی ها ثبت می شود

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پس از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: هفته گذشته که من ژنو بودم و دوستان در بروکسل حضور داشتند از اروپایی ها شنیدیم که توافق‌های نهایی انجام شده و در آینده نزدیک شاهد ثبت «اس پی وی» (SPV) خواهیم بود.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها به محض اطلاع پیدا کردن از طرح و تحولی تلاش می‌کنند مانع این اقدام شوند، اظهار داشت: اروپایی ها می خواهند که این مرحله را در حالت محرمانه دنبال کنند تا به نتیجه برسند و بنابراین این حرکت‌ ها را آنها ادامه می‌دهند و خودشان زمانی که آن را ثبت کردند، اعلام خواهند کرد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین درباره اظهارات مقامات آمریکایی درباره فعالیت موشکی این کشور گفت: آنچه که واضح است و خود آمریکایی ها هم در این دولت و هم در دولت گذشته اعتراف کردند نه برجام و نه قطعنامه 2231 فعالیت موشکی ایران را ممنوع نمی کند.

ظریف با یادآوری این نکته که “چون ایران برنامه هسته ای ندارد پس کلاهک هسته هم طراحی نمی کند”، ادامه داد: “در واقع با توجه به این که موشک های جمهوری اسلامی نقطه زن هستند فقط برای سلاح متعارف طراحی شده است. با توجه به این که آمریکا از برجام خارج شده و ناقض تعهدات خود در قطعنامه شورای امنیت و در خود برجام است، ناچار به دست و پا کردن یک پوشش برای این نقض ها است این ادعا را مطرح می‌کند و همانطور که مشاهده کردید شورای امنیت حاضر نشد این ادعای بیجا را بررسی کند”.