ظریف حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان را “مشکوک”خواند!

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با انتشار توئیتی در رابطه با حادثه انفجار دو نفت‌کش در دریای عمان، اظهار داشت: حملات گزارش شده به تانکرهای مرتبط با ژاپن زمانی اتفاق افتاد که شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن برای گفت‌وگوهایی گسترده و دوستانه در حال دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه ایران، ظریف در ادامه این توئيت نوشت: مشکوک بودن برای توصیف آنچه که احتمالا امروز صبح اتفاق افتاده، کفایت نمی‌کند. مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای پیشنهادی ایران، ضروری است.

گفتنی است، امروز یک فروند کشتی تانکر به نام FRONT ALTAIR با پرچم جزایر مارشال از مبدا الرویس قطر به سمت تایوان در حال حرکت بود. این نفت‌کش با طول 251 متر و محموله اتانول در فاصله 25 مایلی بندر جاسک ایران واقع در مسیر بین المللی تردد کشتی ها از ناحیه میانی بدنه دچار حریق شد.

یک ساعت بعد از این حادثه، نفت‌کش KOKUKA COURAGEOS با پرچم پاناما در فاصله 30 مایلی بندر جاسک در مسیر بین المللی تردد کشتی ها دچار حریق شد. این نفت‌کش از بندر الجبیل عربستان سعودی با محموله متانول در حال حرکت به سمت سنگاپور بود.

از سوی دیگر هیروشیگه سکو، وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن اعلام کرد که دو نفت‌کش حامل محموله های مرتبط با این کشور در نزدیکی تنگه هرمز هدف حمله قرار گرفته‌اند.

وی همچنین گفت که وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن به منظور بررسی این حادثه تشکیل جلسه اضطراری داده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران نیز ضمن ابراز نگرانی و تاسف نسبت به وقوع انفجار در دو نفتکش مرتبط با ژاپن در دریای عمان گفت: به همه کشورها هشدار می دهیم تا مراقب باشند در تله فریب کسانی که از بی ثباتی در منطقه سود می‌برند، نیفتند.

ربیعی همچنین گفت: دولت ایران آماده همکاری‌های امنیتی، منطقه‌ای برای تضمین امنیت از جمله در آبراه‌های استراتژیک است.

رفتن به نوار ابزار