ظریف: استقرار ارتش سوریه در مرز با ترکیه بهترین راه حفظ امنیت است

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) محمد جواد ظریف که بعد از سفر یک روز خود به سوریه، هم اکنون در ترکیه است، در نشست خبری مشترک با مولود چاووش اوغلو اضافه کرد: «ارتش سوریه با استقرار در مرزهای ترکیه باید از عدم تعرض هرگونه حرکت تروریستی علیه دولت و مردم ترکیه از سمت سوریه اطمینان حاصل کند.»

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره اینکه آیا حامل پیامی از سوریه برای مقامات ترکیه هستید؟ گفت: «در سفر به دمشق گفت‌وگوی طولانی با آقای بشار اسد داشتم. گزارشی از گفت‌وگویم را خدمت آقای رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه ارائه خواهم داد. حتما به عنوان جمهوری اسلامی ایران دوست داریم تمام کشورهای دوست ما در منطقه، رابطه خوب، رو به جلو و آینده نگر با هم داشته باشند.»

آقای ظریف با اشاره به اینکه ایران هیچ وقت در امور داخلی کشورها و در روابط بین المللی کشورها دخالت نمی‌کند، افزود: «اما تمایل خودمان را اعلام خواهیم کرد.»

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران درباره آمادگی‌های نظامی ترکیه در شرق فرات گفت: «ما از نگرانی‌های دوستانمان در ترکیه نسبت به تهدیدات کاملا مطلع هستیم و همواره به دوستان در منطقه اعلام کرده‌ایم بهترین راه برای حفظ امنیت همه کشورهای منطقه استقرار ارتش سوریه در مرزها با ترکیه و اطمینان از عدم تعرض هرگونه حرکت تروریستی علیه دولت و مردم ترکیه از سمت سوریه است.»

وی همچنین تاکید کرد: « به آمریکا اجازه نخواهیم داد تا روابطمان با کشورهای دیگر را تحت تاثیر قرار دهد. » وزیر امور خارجه ایران، روز گذشته برای دیدار با مقام‌های سوری راهی دمشق شده بود و با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه دیدار کرد. جزییات ملاقات وی با بشار اسد در رسانه‌ها منتشر نشده است.

چاووش اوغلو: قراردادن نیروهای مسلح یک کشور در لیست تروریسم، موجب هرج‌ومرج می‌شود. وزیر خارجه ترکیه در این نشست خبری در مخالفت با اقدام آمریکا در «تروریستی» خواندن سپاه پاسداران، این اقدام را «تصمیمی بسیار خطرناک» خواند. چاووش اوغلو با بیان اینکه مجازات مردم ایران ازطریق تحریم‌ها را نمی‌پذیریم، یادآور شد: «در روابط بین‌الملل دوستی و دشمنی مطلق وجود ندارد. اگر در دوره افول روابط، نیروهای مسلح یک کشور را در لیست تروریسم قرار دهید، موجب هرج‌ومرج می‌شوید.»

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار