ظریف: احتمال مذاکره با آمریکا وجود ندارد

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز ( محا) محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که به ژاپن رفته است، در گفتگو با خبرنگاران احتمال هرگونه مذاکره با آمریکا برای کاهش تنش‌های موجود میان دو کشور را رد کرد. 

به گزارش سازمان رادیو و تلویزیون ملی ژاپن، وی همچنین اظهار داشت:

“واشنگتن پیش از دعوت به مذاکره باید به قوانین بین المللی پایبند باشد. توافق هسته‌ای را خود آنان نقض کردند. تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه تروریسم اقتصادی است. همه کشورها باید توانایی خرید نفت از ایران را داشته باشند”.

دونالد ترامپ، هفته پیش طی سخنانی در کاخ سفید با تهدید‌آمیز خواندن اقدامات ایران عنوان کرد: دوست دارم مقامات ایرانی با من تماس بگیرند. 

ترامپ در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال خطر درگیری با ایران نیز گفت: “بله، این چیزی است که همیشه مطرح است. نمی‌خواهم بگویم، نه، ولی امیدوارم این اتفاق نیفتد. می‌دانید دوست دارم درباره ایران چه اتفاقی بیفتد؟ دوست دارم به من زنگ بزنند. 

هر هفته شورش در ایران رخ می‌دهد. باید با من تماس بگیرند. می‌توانیم به یک توافق منصفانه دست پیدا کنیم. ما فقط می‌خواهیم که آنها سلاح هسته‌ای نداشته باشند. چیز زیادی از آنها نمی‌خواهیم”.

سیدعلی خامنه ای، رهبر ایران نیز سه‌شنبه گذشته در دیدار با شمار زیادی مسئولان بلندپایه این کشور، ازجمله حسن روحانی، رئیس جمهور، علی لاریجانی، رئیس مجلس و ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه اظهار داشت که مذاکره با دولت کنونی آمریکا یک سم مضاعف است. 

گفتنی است دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا روز 8 می سال 2018 از توافق هسته‌ای ایران و گروه 5+1 «برجام» خارج شده و تحریم های آمریکا علیه ایران را دوباره وضع کرد. 

وی از دو هفته پیش نیز اعلام کرد معافیت جدیدی به 8 کشوری که پیش از این از تحریم‌های نفتی ایران معاف بودند، اعطا نخواهد شد. بر این اساس معافیت کشورهایی که در قالب دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف بودند، تمدید نخواهد شد. 

کشورهای ترکیه، کره جنوبی، ایتالیا، یونان، چین، تایوان، هند و ژاپن در چارچوب دور دوم بازگشت تحریم های ایالات متحده آمریکا علیه تهران که از روز 5 نوامبر 2018 به منظور افزایش فشارهای اقتصادی هرچه بیشتر اجرایی شد، به مدت 6 ماه معاف شدند. چین، هند و ترکیه بیشترین میزان واردات نفت از ایران را دارند. 

آناتولی

Comments: 0

رفتن به نوار ابزار