طرح کوچ “یک میلیون غیربومی” به جنوب بلوچستان

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز(محا)،ایران در صدد جابجایی 1 میلیون جمعیت از مناطق شمالی به سواحل دریای عمان و عمدتا به استان سیستان و بلوچستان می باشد.

گفته می شود این تعداد جمعیت در 10 شهرک اسکان داده خواهد شد.

استان های  سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کردستان، کرمان، مازندران،فارس، سمنان و بوشهر محل ایجاد این شهرهای جدید اعلام شده است.

اظهارات مسئولان در رابطه با اجرای این طرح و همچنین واکنش فعالان و مردمی بومی نسبت به این تغییر ترکیب جمعیتی به شرح زیر می باشد:

-محسن نریمان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی ایران در این رابطه از مکان‌یابی 10 شهرک جدید به منظور جابجایی بیش از 1 میلیون تن در آینده نزدیک خبر داده است.

-وی کاهش تراکم جمعیت کلانشهرهای شمالی و توسعه فراگیر مناطق جنوبی  هدف اجرای این طرح اعلام کرده است.

 -وزارت راه و شهرسازی ایران در آذر 1395 برنامه اجرایی “توسعه سواحل مکران” را ابلاغ و اجرای سیاست انتقال و اسکان 5 میلیون نفر از جمعیت دیگر شهرهای ایران طی سه مرحله در سواحل دریای عمان و خلیج  را به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی این وزارتخانه اعلام کرده بود.

-اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی  هم در سال 1394  از طرح اسکان بیش از 1 میلیون نفر در مناطق جنوبی، و به ویژه سواحل مکران خبر داده بود.

-برپایه گزارش منابع خبری نزدیک به فعالان بلوچ تنها در دو سال گذشته 20 هزار تن از نیروهای نظامی ایران به همراه خانواده‌هایشان به چابهار منتقل شده‌اند.

-جلیل رحیمی جهان‌آبادی عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس  ایران هم هدف سیاست انتقال و اسکان نیروهای نظامی در سواحل جنوبی را تقویت امنیت و توان دفاعی ایران عنوان کرده است.

-به گفته او دولت در لایحه بودجه سال آینده 96 میلیارد تومان از طرح توسعه سواحل مکران را به «تقویت نیروی دریای ارتش» اختصاص داده است.

 -در حالیکه مقام‌های دولتی هدف اصلی ایجاد شهرهای جدید را “توسعه سواحل جنوبی” و «مناطق کم‌تر توسعه یافته» عنوان می‌کنند، فعالان حقوق ائتنیک ها در ایران نسبت به تغییر بافت جمعیتی این مناطق نگرانند.

-واگذاری برنامه‌های توسعه سیستان وبلوچستان به نهادهای نظامی پیش از این با انتقاد و مخالفت شدید شخصیت‌های مذهبی منطقه همراه بوده است.

گفته می شود به‌رغم این انتقادها و همچنین حاشیه‌نشینی نزدیک به نیمی از جمعیت سیستان و بلوچستان همراه با بحران کم‌آبی در این منطقه، دولت طرح جابجایی و اسکان جمعیت در این استان و دیگر استان‌های جنوبی را آغاز کرده است.

رفتن به نوارابزار