طرح پکن برای آموزش «اسلام چینی» در مساجد این کشور

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) نهادی موسوم به «جمعیت اسلامی چین» چند روز پیش نشستی با حضور نمایندگان مسلمانان منطقه شانگهای، هونان، گانگ دونگ، یون‌نان و مناطق خودمختار مغولستان داخلی در پکن برگزار کرد.

این گروه ها در راستای طرح فعالیت های 5 سال آینده به “اجرای پروژه های حزب کمونیست در مورد اسلام”، “صداقت در قبال آموزش اسلام با ارزش های سوسیالیستی چین” و همچنین “ترغیب این نگرش” فراخوانده شدند.

یانگ فمینگ، رئیس این نهاد در نشست مذکور بر اهمیت آموزش ارزش‌های سنتی چین در مساجد تاکید کرد. گائو کانفو، معاون رئیس موسسه اسلامی چین نیز به روزنامه گلوبال تایمز این کشور گفته است:

«با این این طرح هیچ تغییری در اسلام ایجاد نخواهد شد. بلکه تفکر و بینش اسلامی با ارزش های چینی تطبیق داده خواهد شد. کتاب‌هایی که امسال در این زمینه منتشر خواهد شد، در مساجد نیز قرار خواهند گرفت».

جمعیت اسلامی چین در می سال گذشته نیز مسلمانان را به گسترش تفکر وطن‌دوستی، یادگیری فرهنگ ملی و برافراشتن پرچم این کشور در مساجد دعوت کرده بود. این پیشنهاد در اکثر مساجد مناطق خودمختار نینگشیا هویی و سینجان اجرا شد.

علاوه بر این، مامورین محلی شهر ویشان ایالت یون‌نان سه مسجد را به اتهام “ارایه تعلیم دینی غیرقانونی” تعطیل کرده اند. این امر همچنین موجب بروز درگیری بین نیروهای امنیتی با مسلمانان هویی در منطقه شده است.

انتقال اقلیت های مذهبی چین به مراکز آموزشی در منطقه سینجان با واکنش جهانی مواجه شده است. در این زمینه کمیته رفع تبعیض نژادی سازمان ملل متحد طی نشستی در ژنو اعلام کرد: «چین برخی اهالی این منطقه را به اتهام رفتار نامناسب سیاسی به اردوگاه های آموزشی می‌فرستند.

گفته می شود حدود 3 میلیون نفر بدون دادرسی هم اکنون در این مراکز به سر می برند. پکن ضمن تکذیب این اتهامات عنوان کرده که در این کمپ ها به اقلیت مسلمان این کشور دوره های آموزشی زبان چینی و حرفه وفن برگزار می شود.

Comments: 0

رفتن به نوارابزار