طالبان: با ایرانی‌ها درباره افغانستان «پس از اشغال» گفتگو کردیم

به گزارش خبرگزاری میکروفون نیوز (محا) طالبان می گوید که در گفتگوهای نمایندگان این گروه با مقام های ایرانی در تهران وضعیت کشور افغانستان «پس از اشغال» مورد بحث و گفتگو قرار گرفته است. این مذاکرات در حالی صورت گرفته که بر اساس گزارش های تایید نشده آمریکا قصد دارد به زودی بخشی از نظامیان خود را از خاک افعانستان خارج کند.

گروه طالبان که بر سر قدرت با دولت مرکزی طالبان در جنگ است روز سه شنبه در بیانیه ای با اشاره به گفتگوهای نمایندگان خود با مقامات ایرانی در تهران از مواردی چون «اوضاع پس از اشغال» و «برقراری صلح و امنیت در افغانستان و منطقه» به عنوان محور اصلی این مذاکرات نام برد.

ایران روز دوشنبه سفر هیئت نمایندگان طالبان به تهران و مذاکره با این گروه شبه نظامی را تایید کرد. این سفر که به گفته طالبان با هدف جلب حمایت سیاسی کشورهای منطقه صورت گرفته در حالی از سوی ایران رسانه ای شده است که بر اساس تصمیم «لو رفته» واشنگتن قرار است حدود هفت هزار نظامی آمریکایی طی هفته های آینده خاک افغانستان را ترک کنند.

گفتگوهای روز دوشنبه طالبان با مقام های ایرانی کمتر از یک هفته پس از سفر دبیر شورای عالی امنیت ایران به کابل صورت گرفت. علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ایران و هیاتی از مقامات عالی سیاسی، نظامی و امنیتی ایران در این سفرعلاوه بر ملاقات و گفتگو با حمدالله محب، همتای آقای شمخانی در افغانستان، پیرامون مسائل دوجانبه و همکاری های منطقه ای و بین المللی، با نمایندگانی از گروه طالبان نیز مذاکره کرده بودند.

این تصمیم که هنوز کاخ سفید رسما آنرا تایید نکرده پس از اتمام نخستین دور گفتگوهای زلمی خلیل زاد، فرستاده آمریکا در گفتگوهای صلح افغانستان با نمایندگان گروه طالبان در ابوظبی به رسانه ها درز پیدا کرد، امری که به اعتقاد تحلیلگران سبب تضعیف موضع نماینده آمریکا در دور آتی گفتگوها خواهد شد.

طالبان همواره خروج نظامیان کشورهای خارجی از افغانستان را به عنوان یکی از پیش شرط های شرکت در مذاکرات صلح عنوان کرده‌اند. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در گفتگو با خبرگزاری رویترز ضمن اشاره به سالهای زمامداری در افغانستان که در نهایت با مداخله نظامی سال ۲۰۰۱ آمریکا به پایان رسید از تغییرات اساسی در رویکرد حکومتی این گروه خبر داده است. وی در این گفتگو همچنین باردیگر بر مخالفت گروه طالبان با حضور نیروهای خارجی در افغانستان تاکید کرد و افزود: «به محض خروج نیروهای خارجی و انعقاد توافقنامه صلح شاهد اعلام یک عفو عمومی خواهیم بود.»